Türkiye

Ortadoğu’nun Geleceği

SETA bağımsız, tarafsız düşünce ve yayın kuruluşu, Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı Genel Koordinatörü Prof. Dr. Burhanettin DURAN, Bölgede dizayn çabaları ile aslında daha köklü bir değişimin tohumlarının atılmakta olduğunu açıkladı.

Prof. Dr. Burhanettin DURAN, son günlerde Ortadoğu’da yoğun bir diplomasi trafiği yaşandığına dikkat çekerek, AB ve Arap Ligi liderlerinin Şarm el Şeyh’te gerçekleştirdiği zirve, Veliaht Selman’ın milyar dolarlar vaat ettiği Pakistan ve Çin seyahatleriin, Trump’ın kıdemli danışmanı J. Kushner’in Türkiye dahil Ortadoğu turu ve Esed’in Tahran’a gitmesi ve Pakistan- Hindistan gerilimi sebebiyle Erdoğan-Han telefon görüşmesinin bunların en öne çıkanları olduğunu açıkladı.

“Bu hareketliliğin sıradan olmadığını ve bölgemizin yeni jeopolitik değişimi ile irtibatlı olduğunu düşünüyorum” diyen Prof. Dr. Burhanettin DURAN, “Elbette, bu trafiği Avrupa’nın otoriter Arap rejimleri ile yakınlaşması, ABD’den istediğini bulamayan Suudi Arabistan’ın Çin ile işbirliği arayışı, Trump Yönetiminin İsrail yanlısı politikasının Filistin’e baskı ile çözüm arayışı, Suriye-İran ortaklığının derinleşmesi ve Pakistan’ın çok yönlü sıkıştırılmasından çıkış arayışı olarak okuyabiliriz” dedi.

Prof. Dr. Burhanettin DURAN, “Bu denemelerin henüz başındayız. Ve bölgede dizayn çabaları ile aslında daha köklü bir değişimin tohumları atılmakta. Bir ucu Fas’ta diğeri Afganistan’da olan Kuzey Afrika ve Ortadoğu bölgesi gittikçe büyüyen bir karmaşanın içerisinde. Arap isyanlarından sonra bölgemiz bir düzene kavuşamadı” açıklasını yaptı.

Aksine bölgesel güçlerin yeni milliyetçi formlarla rekabetinin ve bloklaşma çabalarının yoğunlaştığının görüldüğüne dikkat çeken Prof. Dr. Burhanettin DURAN,
Körfez-İran bloklaşması ve bölgesel güçlerin dini yorumlarla desteklenen milliyetçilik kapışmasının buna örnekler olduğunu, Mısır, Suudi Arabistan’ın bir yandan “ılımlı İslam” propagandası yaptığını ve
diğer yanda BAE-Suud ittifakı İran’ın yayılmacı Şiiciliğine karşı Medhali Selefiliğinin araçsallaştırdığını anlattı.

Prof. Dr. Burhanettin DURAN, “Özellikle Libya ve Yemen’de…Medhali Selefiliğin “siyasi otoriteye mutlak itaat merkezli dini yorumunun” BAE ve Suud’un “Yüzyılın Barış Anlaşması”na destek dahil bölgesel dizayn çabalarını meşrulaştırdığını söylemeliyiz. Küresel düzlemde ise başka bir değişim rüzgarı esiyor. Ve bu rüzgar Ortadoğu’nun kendi türbülansına derin etkilerde bulunacak” dedi.

“Elbette, Trump’ın başkan seçilmesinden sonra ABD’nin küresel rolünün değişmesinden bahsediyorum” diyen Prof. Dr. Burhanettin DURAN,
“Washington’un “liberal hegemonya” politikasının iflasından söz ediyorum.
Artık daha sıklıkla, ABD’nin Körfez dışındaki Ortadoğu’ya ilgisini azaltacağı tartışılıyor” şeklinde kaydetti.

Prof. Dr. Burhanettin DURAN, J. Mearsheimer gibi düşünürlerin dünyadaki yeni güç dengesinin realist ve milliyetçi saiklerle belirleneceğini vurguladığını, kimilerin gelen dünyanın yeni popülist milliyetçiliklerle belirleneceğini söylediğini,
kimilerinin de zaten milliyetçiliğin hep etkili olduğunu şimdi sadece ABD’nin istisnai durumda bulunduğunu ve liberal dış politikasının çöktüğünü anlattığına dikkat çekti.

“Her halükarda bu dönemde yaşanacak değişimden en çok Ortadoğu etkilenecek” diye ifade eden Prof. Dr. Burhanettin DURAN, “Sebebi de milli devlet yapılarının oturmadığı bölgede parçalanma, ideolojik-dini rekabet, vekillerin çatıştırılması yaşanan kaosu büyütecek olması” dedi.

Prof. Dr. Burhanettin DURAN, “Peki Ortadoğu’da uzun vadede gidişat nereye? Arap Baharının kışa döndüğünü söyleyenlere göre gelecekte baskıcı yönetimlerin rekabeti bulunuyor. Bahardan ümidini kesmeyenlere göre ise mevcut otoriter rejimlere Batı’nın verdiği destek hakları, özgürlük arayışını dindiremez. Bu hafta salı günü SETA’da ağırladığımız Raşid Gannuşi bu fikri savunan bir düşünür siyasetçi” olduğunu söyledi.

Maharetli siyasetiyle Tunus’ta karşı devrimi engelleyen Gannuşi’nin, Arap devrimlerinin ölmediğinidurdurulduğu görüşünde olduğunu ifade eden Prof. Dr. Burhanettin DURAN, Fransız devriminin 70 yıl sürmesine atıfla, bu devrimlerin de uygun bir ortamda geri geleceğini kaydetti

HABER : Ataner YÜCE

Pelin Çift İle Gündem Ötesi

‘Pelin Çift ile Gündem Ötesi’ her Çarşamba ‘Diriliş’ Dizisinden sonra TRT 1 Ekranlarında..

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir