Türkiye

Operasyon Sonrası Suriye’de Yeni Denklem

UHA HABER / SETA Genel Koordinatör Prof. Dr. Burhanettin DURAN, Barış Pınarı Harekatının giderek hızlandığını, Resulayn’dan sonra Tel Abyad’ın da YPG teröründen temizlendiğini ve Sahadaki operasyonun batıya ve güneye doğru ilerlediğini söyledi.

Prof. Dr. Burhanettin DURAN

Prof. Dr. Burhanettin DURAN, YPG’in, Esad rejimiyle anlaşmanın peşinde olduğuna dikkat çekerek, Münbiç ve Ayn el Arab’a kimin önce gireceğinin tartışıldığının altını çizdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Münbiç, Ayn el Arap ve Haseke’nin de operasyon alanı içerisinde olduğunu açıkladığını hatırlatan Prof. Dr. Burhanettin DURAN, “YPG’nin ABD’yi Türkiye ile çatıştırma provokasyonunu gören Trump yönetimi ise askerlerinin tümünü Suriye’nin kuzeyinden güneyine çekiyor” dedi.

Prof. Dr. Burhanettin DURAN, Erdoğan-Trump buluşmasının tarihi olan 13 Kasım’a kadar sahanın çok hareketli olacağını belirterek, “Bu arada, Barış Pınarı’na Batı başkentlerinden gelen ilk tepkilerinden çekinerek Türkiye’nin hamlesinin stratejik sonuçlarını gözden kaçırmayalım. Suriye masasında Batı ittifakının tek üyesi olarak Türkiye kaldığında ABD ve Avrupa rasyonel menfaatlerini takip edecek. Türkiye’nin müttefikliğini yeniden keşfederek bugünkü sert söylemlerini yumuşatacaklar” ifadesini kullandı.

Yeni bir Suriye denklemi beliriyor

“Amerikan askerlerinin güneye çekilmesi Suriye’nin kuzeyinin Türkiye’nin kontrolüne geçmesinin tamamlanmak üzere olduğunu gösteriyor” diyen Prof. Dr. Burhanettin DURAN, “Yani sahadaki büyük güçler bunu şimdiden satın almış durumda. Trump yönetimi, ABD’nin YPG’yi ilanihaye koruyamayacağını gördü. İran’ı Suriye’de YPG ile sınırlandırma hayalinin de ne kadar boş olduğunu hissetti” dedi.

Prof. Dr. Burhanettin DURAN, Erdoğan’ın zorlayıcı diplomasisi sayesinde Trump’ın, ABD’nin elindeki bölgenin Türkiye’ye devrinin ülkesinin daha lehine olacağını kavradığını, Rusya’nın “yabancı güçler çekilsin” söylemine geçmesinin ise Barış Pınarı’nın beklenenden daha başarılı olmasıyla ilgili olduğunu açıkladı.

“BM Güvenlik Konseyi’nden “harekatı durdur” açıklamasını engelleyerek Türkiye ile çalıştığını gösterdi” diyen Prof. Dr. Burhanettin DURAN,  “Putin’in Münbiç ve Ayn El Arap’da Esad güçlerini öne çıkararak Ankara-Şam sıcak gerginliği çıkarmayı tercih edeceğini sanmıyorum. Zira sırada Erdoğan’ın da işaret ettiği gibi Suriye’deki güçlerin odağı YPG kontrolündeki güney kısma Rakka ve Deyr ez Zor’a dönecek” şeklinde kaydetti.

Türkiye’nin eli güçlendi

Trump’ın, seçimlerde Suriye’den tamamen çekildim diyebilmek için burayı kime devredeceğini bulmak durumunda olduğunun altını çizen Prof. Dr. Burhanettin DURAN, Rusya, İran ve Esad rejiminin baskısının YPG’nin elinde kalan bölgeye odaklanacağını söyledi.

Prof. Dr. Burhanettin DURAN, “Suriye’deki sarkaç, İdlib ile Fırat’ın doğusu arasındaydı. Böylece, İdlib ile ABD-YPG kontrolündeki güney kısma kayacak. Bu yeni sarkaçta, Ankara’nın diplomasi manevrası yapabileceği geniş bir alan olacak. Mülteci ve yabancı savaşçılar konularında Batı, Türkiye ile işbirliği yapmak zorunda. Sürecin kaybedeni taşeronluğu biten YPG” dedi.

YPG neler kaybetti?

“İnsan zihni unutmak ile maluldür” diyen SETA Genel Koordinatör Prof. Dr. Burhanettin DURAN, “Hatırlayalım ABD ve hatta Rusya, YPG’yi Suriye siyasi geçiş sürecinin masasına oturtmaya çalışıyordu. Türkiye’nin kararlılığı ile YPG, iddiası olan bölgeden tasfiye ediliyor. Arap çoğunluğun olduğu güneyde de barınamayacak. Geçiş süreci masasında da yeri olmayacak” değerlendirmesinde bulundu..

Prof. Dr. Burhanettin DURAN, Batı kamuoyundaki DEAŞ ile mücadeleden elde ettiği sempatisinin de zamanla ortadan kalkacağını, kontrolünde “toprak” kalmayan YPG’nin, klasik terör örgütü olduğunun bir kez daha netleşeceğini hatırlattı.

Batı, Türkiye’nin “Müttefikliğini” yeniden keşfedecek

Barış Pınarı ile Suriye’nin kuzeyinin Türkiye’nin kontrolüne geçmesinin, Batı ile ilişkileri bozacağını düşünenlerin bulunduğunu açıklayan Prof. Dr. Burhanettin DURAN, Avrupa medyasının da “Kürt müttefiklere ihanet edildiği” yazılarıyla dolu olduğunu, YPG kontrolündeki bölgenin geri kalanının geleceğinin de belirlendikten sonra bu romantizmin önemli ölçüde çözümleneceğini söyledi.

“Şimdilik Avrupalı siyasetçiler AB’nin çaresizliğini görmekten dolayı öfkeli” olduğunu söyleyen SETA Genel Koordinatör Prof. Dr. Burhanettin DURAN, Suriye masasında güçlü şekilde oturan Türkiye’nin müttefikleri olduğunu yeniden keşfedeceklerini, İsteseler de istemeseler de Macaristan ve Bulgaristan’ı takip edeceklerini kaydetti.

HABER : Ataner YÜCE

ANKARA, UHA Haber Ajansı

Mustafa SALMAN
Mustafa SALMAN
1974 yılında Kocaeli'nin Kartepe ilçesinin Eşme mahallesinde dünyaya geldi. Ilkokulu Eşme ilköğretim okulu; orta okulu izmit ortaokulu; lise öğrenimini Izmit Lisesinde tamamladı.Üniversiteyi Anadolu üniversitesi Halkla ilişkiler tanıtım ve reklamcılık bölümünden mezun oldu. Mustafa Salman; Kocaeli Amatör Spor Kulüpleri Federasyonunda 3 dönemdir yönetim kurulu üyesi ve Basın sözcülüğü görevini sürdürüyor. Aynı zamanda Éşmespor kulübü 2 ncı başkanı. Kartepe Galatasaraylılar derneği genel sekreteri olarak görev yapmakta olup; Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti üyesi. Uzun yıllar Türkiye Televizyon Muhabirleri Derneği yönetim kurulu üyesi ve genel sekreterlik ve Kocaelisporlular derneğinde yönetim kurulu üyeliği ve basın sözcüsü görevinde de bulundu. Sırasıyla Sabah gazetesi, ATV, SHOW TV; YAVUZ TV de uzun yıllar gazetecilik ve muhabirlik yapan Mustafa Salman; Uluslararası Haber ajansı genel yayın yönetmeni ve yayın kurulu üyesi olarak görevini sürdürmektedir. Evli 2 çocuk babası olan Salman'ın; basın meslek hayatında birçok ödülü bulunmaktadır.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir