Avrupa

NSU 2.0 Şüphesi: Sanatçı Baydar’a Tehdit Mesajı

UHA HABER / Kendisi ve ailesinin aldığı tehdit mesajlarının aşırı sağcılardan geldiği kanısında olan Berlinli kabare sanatçısı İdil Baydar nam-ı diğer Jilet Ayşe soruşturmaya yönelik çekincelerini Deutsche Welle Türkçe’ye anlattı. 
Berlin (UHA) Uluslararası Haber Ajansı‘nın DW’den edindiği bilgiye göre, Mart ayı başından bu yana Baydar’ın cep telefonuna gelen tehdit mesajları ailesine kadar uzanıyor. “Canlı kurtulma şansın varken, Almanya’yı terk et.” şeklinde bir tehdit mesajı alan Baydar’a yönelik mesajlar bununla da sınırlı kalmamış ve sanatçı Yeni Zelanda’daki cami saldırıları sonrasında “Seni iğrenç, şişko, Türk domuzu, Yeni Zelanda’da olduğu gibi seni ve Halise Baydar’ı vuracağız” şeklinde Baydar’ın annesini de tehdit eden bir mesaj almış. Aldığı tehdit mesajlarını Facebook hesabı üzerinden paylaşan Baydar, DW Türkçe’nin sorularını yanıtlayarak, aldığı tehditleri, soruşturmadaki durumu ve yetkililerden beklentilerini anlattı.
Yarattığı Berlinli Gerda Grischeke ve 18 yaşında Kreuzbergli bir Türk olan Jilet Ayşe karakterleriyle tanınan Türkiye kökenli kabare sanatçısı, kısa süre içinde cep telefonuna beş tehdit mesajı gönderildiğini söyledi. Sosyal medyadan tehdit alması ya da vatandaşlıktan çıkarılması gerektiği gibi mesajları zaten aldığını belirten Baydar, “Ancak şimdi tehditler cep telefonuma geliyor ki bu da birilerinin numarama ulaştığı, annemi araştırdığı anlamına geliyor. Evet, bu da işin seyrinin değiştiğini gösteriyor. Bu tehdit mesajlarını, bu alanda en iyilerden biri olan ve NSU (Almanya’da 8’i Türk 10 kişiyi öldürmekle suçlanan aşırı sağcı Nasyonal Sosyalist Yeraltı örgütü) kurbanlarının da avukatı olan Mehmet Daimagüler’e iletiyorum.” şeklinde konuştu.

Soruşturmanın geldiği aşama hakkında da açıklama yapan Baydar, şimdiye kadar tehdit mesajlarının kimin tarafından gönderildiğinin henüz tespit edilemediğini belirtti. Sözlerini sürdüren Baydar, “Mesajların atıldığı internet portalı araştırıldı ancak IP adresleri kayıtlı değilmiş ve söz konusu kişiler IP adreslerini şifrelemiş. Avukatım Daimagüler ile görüştüm. Berlin Emniyeti’nin benim vakamı şu anda yaşadığım Hessen Emniyeti’ne havale etmeye çalıştığını söyledi. Mesajlar internet ve telefon üzerinden gönderildiği için Almanya’nın her yerinde soruşturma yürütülebileceğini söyledi. Ancak Hessen eyaletinde, emniyet içindeki aşırı sağcı polislere yönelik büyük bir sorun olduğu için benim soruşturmamın oraya yönlendirilmesi mantıklı değil. Ancak soruşturmayı bekleyeceğiz ve polisin ne yapıp yapmadığı üzerine önden bir yargıda bulunmayacağız.” dedi.

Bu vakayı göz önüne alarak hukuk devletinin işleyişi hakkında da değerlendirme yapan Baydar, siyasi suçlara bakan polise gittiğini ve hemen hemen net bir şekilde suçluları bulamayacaklarının mesajını verdilerdiklerini dile getirdi. Baydar, “Görünen o ki, imkanları oldukça kısıtlı. Polise başvurma konusunda içim çok rahat değildi. Şu sıra aşırı sağcıpolis vakalarıolduğu düşünülürse durum bir hayli zor. Aynı zamanda biz göçmen kökenliler Almanlar gibi de muamele görmeyeceğimizi çok iyi biliyoruz. Tabii ki tüm polislerin bu şekilde davranacağına dair bir genelleme yapılamaz ancak eşit davranmadıkları yönünde bir eğilim var ortada.” ifadelerini kullandı.

Yetkililerden olayın soru işareti kalmayacak şekilde aydınlatılmasını ve faillerin yakalanması için her türlü gayretin gösterilmesini beklediğini belirten Baydar, bunu sadece kendi adına değil, tehdit alan herkes adına istediğini söyledi. Yetkililerin böylesi vakaları aydınlatmada imkanlarını da yeniden gözden geçirmelerini ve artırmalarını beklediğini ifade eden Baydar, “Düşünsenize bana suçluların bulunabilmesi için sivil bir oluşum olan Kaos Bilgisayar Kulübü’ne başvurmam tavsiye edildi.” şeklinde konuştu.

Yetkililerin böyle bir tavsiyede bulunmasını, bir başarısızlık olarak gören Baydar, açıklamalarını şu sözlerle noktaladı: “Sanırım, internet üzerinden işlenen suçlarda polis, suçluları bulamıyor. İnternet üzerinden anonim olarak kısa mesajlar atılabiliyor. Kaos Bilgisayar Kulübü’nün bu konuda polisten daha fazla imkanının olması şaşırtıcı ve üzücü. Aslında emniyet içinde de kaos bilgisayar kulübü adı altında böylesi bir departmanın olması gerektiği bir dönemde yaşıyoruz. Böylesi suçları tespit edecek bilgisayar korsanları olması gerekiyor.”

HABER: Tuba Nur TÜRKELİ / BERLİN 

(UHA) Uluslararası Haber Ajansı / Almanya Temsilcisi  

Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur Türkeli 24.08.1989 yılında Almanya'nın başkenti Berlin kentinde dünyaya geldi. Liseye kadar Almanya'da okudu. 2009-2013 yılları arasında Lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi'nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde Uluslararası İlişkiler bölümünde gerçekleştirdi. 2014-2017 yılları arasında Yüksek Lisans eğitimini Almanya'nın Nürnberg kentinde Friedrich-Alexander-Üniversitesi'nin Beşeri/Sosyal Bilimler ve Teoloji Fakültesi'nde uzmanlık alanı olarak Siyaset Bilimini seçtiği Ortadoğu Çalışmaları bölümünde tamamladı. Çeşitli kuruluşlarda mesleğiyle ilgili staj ve çalışma imkanı buldu. NSU terör örgütüyle ilgili yaptığı, haber ve araştırmaları birçok medyada yayınlandı. Bir dönem T.C Berlin Büyükelçiliği'nde de staj yaptı. Anadil seviyesinde Almanca ve iyi derecede İngilizce biliyor.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir