Dünya

Nijer’deki asker üs saldırısında ölü sayısı artıyor

https://img1.aksam.com.tr/video/Reklam/turklergeliyor_adaletinkilici_masthead/bg.jpg

UHA HABER / Nijer’de Perşembe günü askeri üsse düzenlenen terör saldırısında ölenlerin sayısı 166’ya çıktı. Saldırıda 89 asker ile radikal İslamcı olduğu tahmin edilen 77 kişinin öldüğü belirtildi.

Türk BayrağıBatı Afrika ülkesi Nijer’de geçen Perşembe günü bir askeri üsse düzenlenen saldırıda ölenlerin sayısı artıyor.

Nijer hükümet yetkilileri, radikal İslamcılar tarafından gerçekleştirildiği açıklanan saldırıda 166 kişinin yaşamını yitirdiğini duyurdu.

Yapılan açıklamada saldırı sonucunda ölenlerin 89’unun asker, 77’sinin ise radikal İslamcı olduğu belirtildi.

Nijerli yetkililer saldırıdan sonra yapıtıkları açıklamada ölü sayısını 90 olarak aktarmıştı.

Ülkede bugünden itibaren üç gün yas ilan edildi.

Almanya Başbakan Angela Merkel, saldırıdan sonra yaptığı açıklamada, Nijer Cumhurbaşkanı Mahamadou Issoufou ve Nijer halkına başsağlığı diledi. Merkel, Almanya’nın Nijer’deki terörizmle mücadeleyi desteklemeye devam edeceğini söyledi.

Mahamadou, dün Fransa’nın güneyindeki Pau kentinde düzenlenen Sahel bölgesi terörle mücadele zirvesine katılıyor.

Senegal, Çad, Burkina Faso, Mali, Nijerya, Moritanya, Eritre ile Nijer’in içinde yer aldığı Sahel bölgesi terör ve kuraklık tehdidi altında bulunuyor. Bölgede Fransa 5 bin civarında asker bulunduruyor.

[UHA Haber Ajansı, 14 Ocak 2020]

Seksenler_2019 banner

Kader BASAYOĞUL
Kader BASAYOĞUL
Kader BASAYOĞUL 1990 yılında Bingöl’de dünyaya geldi. İlköğretiminin ilk iki yılını Bingöl’ün Sancak beldesinde okuduktan sonra İlköğretiminin geri kalanına İstanbul’da devam etti. 2007 yılında Erenköy Kız Lisesi’nden mezun oldu. 2009 yılında girdiği üniversite sınavında Kocaeli Üniversitesi Gazetecilik bölümünü kazandı. Üniversite yılları boyunca İzmit Belediyesi’nin Sosyal sorumluluk projelerinde yer aldı. 2012 senesinde Haber7.Com’da stajını yaptı. 2015 yılının Nisan ayında çalışmalarına başlayan Neoldu.Com’un ilk editör kadrosunda yer bulan Basayoğul, birçok alanda araştırma haberlerine imza attı.. 2017 yılında Neoldu.com’daki işinden ayrıldı. Şuanda (UHA) Uluslararası Haber Ajansı'nda Araştırma Haberciği çalışmalarına devam eden Basayoğul, Fotoğrafçılığa olan ilgisinden dolayı Anadolu Üniversitesi Fotoğrafçılık ve Kameramanlık bölümünü de okudu. Bugüne kadar yaptığı Araştırma Haberler ile adından söz ettiren Kader Basayoğul, güzel sanatlara da olan hayranlığından, ileri düzeyde fotoğrafçılık kursuna devam ediyor,
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir