Gündem

Nazarbayev’in emriyle Türkistan bölgesinde Türk Dünyası atılımı

Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in Türkistan eyaletinin kalkınması için çeşitli talimatlar verdiği öğrenildi.

Nazarbayev'in emriyle Türkistan bölgesinde Türk Dünyası atılımı ile ilgili görsel sonucu

Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev

(UHA) Uluslararası Haber Ajansı‘nın, Türkistan Eyaleti Valiliği’nden  edindiği bilgiye göre, Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, geçen hafta Türkistan’a yaptığı ziyaret çerçevesinde bölgenin sosyal ve ekonomik kalkınması konularına ilişkin düzenlenen toplantıda, ülkenin büyük şirket yöneticileri, bakanlar ve hükümet üyelerine Türkistan’da bina inşa etmeleri talimatı verdi.

Nazarbayev'in emriyle Türkistan bölgesinde Türk Dünyası atılımı ile ilgili görsel sonucu

Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev

TÜRK HALKLARI MÜZESİ İNŞA EDİLECEK

Nazarbayev, toplantıda büyük Kazak firma yöneticilerine; Türkistan’da tiyatro binası, Türk halkları müzesi, spor alanları, Kazak Hanları ve Kahramanları Merkezi, Gençler Sarayı, Hoca Ahmet Yesevi’nin mini müzesi, modern teknolojilerin kullanıldığı postane ve diğer kültürel, sosyal ve spor tesisler inşa etmeleri yönünde çağrıda bulundu.

Türkistan’ın gelişmesine Türk şirketlerinin de katkı sağlayacağı kaydedildi.

Cumhurbaşkanı Nazarbayev,Türkistan ziyareti çerçevesinde bölgenin Türk dünyasının kültürel ve ruhani merkezi olarak kalkınma planı konseptini onaylamış, “Türkistan” özel ekonomik bölgesinin oluşturulmasına ilişkin kararnameyi imzalamıştı. Nazarbayev, tren istasyonunun tamir edilmesi ve havalimanının inşa edilmesine ilişkin talimat da vermişti.

TÜRKİSTAN, UHA HABER

Bu haberi paylaşınız!

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir