Avrupa

NATO Dışişleri Bakanlarının olağan toplantısında olağan dışı gündem

Brüksel’de yapılan NATO’nun olağan Dışişleri Bakanları Toplantısı sona erdi. Toplantıda Azak Denizi’ndeki gerginlik, uluslararası güvenlik tehditleri ve Batı Balkanlar ele alındı.

Mustafa Kemal ATATÜRKBelçika’nın başkenti Brüksel’de yapılan ve Türkiye’yi Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun temsil ettiği NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı, 2. oturumun da tamamlanmasının ardından sona erdi.

Dışişleri Bakanlarının olağan toplantısında olağan olmayan gündem ise, Rusya ile Ukrayna arasında, Azak Denizi’nde yaşanan gerilimdi.

Rusya’nın Ukrayna donanmasına ait 3 gemiye el koymasının ardından iki ülke arasında yaşanan gerginlik arttı ve Ukrayna, Rusya’ya karşı uluslararası yardım arayışına girdi. Bu nedenle NATO üyesi olmamasına rağmen oturumlara davet edildi.

Ukrayna hedefine ulaşamadı

NATO’nun, krizin yaşandığı sulara donanma gemileri göndermesini talep eden Ukrayna, bu amacına ulaşamadı. Daha önce art arda Rusya’ya acilen Ukraynalı gemi ve denizcileri serbest bırakması çağrısı yapan NATO, toplantılarda bu çağrısını yinelemekle yetindi.

İlgili resim

Bakan Mevlüt Çavuşoğlu: Bölgemizde ilave gerginliği arzu etmeyiz

Diriliş Ertuğrul ile ilgili görsel sonucuDışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Azak Denizi’ndeki krizin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ABD Başkanı Donald Trump ve Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko ile görüştüğünü hatırlatarak, “Biz de bir Karadeniz ülkesiyiz. Bölgemizde ilave gerginliği arzu etmeyiz. El konulan gemi ve mürettebatın serbest bırakılması için biz de çaba sarf ediyoruz” dedi.

“Uluslararası soruşturmaya gitmekten çekinmeyiz”

Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetiyle ilgili de açıklama yapan Çavuşoğlu, “Uluslararası soruşturmaya gitmekten çekinmeyiz” vurgusu yaptı.

Bakan Çavuşoğlu, “Suudi Arabistan’daki soruşturmalardan bilgi edinmek istedik ama edinemedik. Biz bilgileri paylaşıyoruz ama Suudi Arabistan’ın da şeffaf olması gerekiyor. Onun yerine çelişkili ifadeler görüyoruz. Diğer taraftan hala ceset bulunamadı. Bizim tarafımızdan soruşturma derinleştirilerek devam ettiriliyor. Uluslararası bir soruşturmaya da gitmekten çekinmeyiz. Biz kendi topraklarımızda işlenmiş, önceden planlanmış cinayetin aydınlatılması için çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

Haber: Nisa Yıldırım

KAYNAK : TRT Haber

Bu haberi paylaşınız!

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir