Bilim-Technology

NASA, gök taşını nükleer silahla yok edecek

Bennu ismine sahip bir gök taşının Dünya’ya çarpma riskinin olduğunu duyuran NASA, Dünya’yı kurtarma planlarını açıkladı.

ne mutlu türküm diyene indir ile ilgili görsel sonucuEmpire State binasından ve beş futbol sahasından daha büyük olan devasa gök taşı Bennu, şu an Güneş’ten Dünya’ya 54 milyon mil hızla yaklaşıyor. “Potansiyel olarak tehlikeli” bir nesne olarak sınıflandırılan Bennu’nun Dünya’ya çarpma olasılığı 2 bin 700’de 1. Çarpma tarih olarak ise 21 Eylül 2135 gösteriliyor.

İki farklı plan var

İhtimal küçük gibi gözükse de NASA, gök taşını yok etme planlarını hazırlamış durumda. Planlardan ilkine göre 8.8 ton ağırlığında inşa edilecek bir uzay aracı olan HAMMER, gök taşına çarptırılacak. Çarpışma sonucu yönü değişecek olan gök taşı, Dünya’ya ulaşamayacak. Diğer plan ise nükleer bomba seçeneği. İkinci plana göre, uzay araçlarından birine oldukça güçlü bir nükleer bomba yüklenecek ve gök taşına gönderilecek. Böylelikle Bennu, Dünya’dan kontrollü bir şekilde patlatılacak.

Bennu, NASA’nın dünyaya yaklaşmakta olarak tespit ettiği 10 bine yakın nesneden yalnızca biri. Ancak bunların sadece 2500’ünün büyük olduğu tahmin ediliyor.

Kaynak: Reuters

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir