Kültür-Sanat

Müze Konferanslarında; Kağıdın Yolculuğu ve Sergisi

Seksenler_2019 banner

UHA Haber / Kocaeli Müze Konferansları kapsamında; İstanbul Üniversitesi Taşınabilir Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım Bölümü’nden Öğretim Görevlisi Dr. Nilüfer Kiraz; “Kâğıdın Yolculuğu; Üretimi, Bozulma Sebepleri ve Konservasyonu” konulu bir sunum gerçekleştirdi.

Kocaeli Müze Müdürlüğü Konferanslarına farklı temalarla devam ederken Şubat ayının ilk konuğu İstanbul Üniversitesi Taşınabilir Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım Bölümünden Öğretim Görevlisi Dr. Nilüfer Kiraz oldu.

Kocaeli Müzesi Seniha Sami Moralı Konferans Salonu’nda gerçekleşen programa; Kocaeli İl Kültür ve Turizm Müdür Yardımcısı Ayhan Zeren, Kocaeli Müzeler Müdürü Serkan Gedük, (UHA) Uluslararası Haber Ajansı Genel Yayın Koordinatörü Veysel Kavrayan, müze personeli ile davetliler katıldı.

Dr. Kiraz, konuşmasında; Kâğıttan önce kullanılan yazı taşıyıcılarından kâğıdın keşfine, kağıdın tüm dünyada kullanılan bir malzeme olana dek geçirdiği sürece ve Türklerin kullandıkları kağıtları, Osmanlıların kullandığı farklı kâğıt türleri ve Türklerin ürettikleri kağıtları anlattı. Ham kâğıdın bir belge ya da kitap olana dek geçirdiği farklı terbiye yöntemleri (Boyama, ahar) ve üretim tekniklerini sıraladı.

Öte yandan, bir kâğıt eserin bozulmasına yol açan etkenler ve bunlara karşı alınabilecek önlemler hakkında bilgilendirdi. Son olarak, kâğıt eserlerin konservasyonunda kullanılan başlıca laboratuvar malzemeleri, aletler, yapıştırıcılar, kimyasallar ve uygulama yöntemleri tanımlanarak örnek restorasyon uygulamalarından söz etti.

Konuşmasının sonunda Müze Müdürü Serkan Gedük tarafından Kiraz’a teşekkür plaketi verildi. Etkinlik, “Kâğıt Eserleri Korumak-Konservasyon Çalışmalarına Bakış” adlı sergi açılışıyla son buldu.

HABER : Veysel KAVRAYAN & Kocaeli

[UHA Haber Ajansı, 09 Şubat 2020]

Benim Adım Melek banner

Veysel KAVRAYAN
Veysel KAVRAYAN
Veysel Kavrayan, (Eğitimci-Yazar-Gazeteci), Kocaeli’nde doğdu. İktisat Bölümü ve Kamu Yönetimi Bölümü'nde lisans eğitimini başarıyla tamamladı. Pedagojik Formasyon Eğitimi alarak kısa bir süre eğitim alanında çalıştı. Halen Medya ve İletişim alanında üniversitede eğitim almaktadır ve KOÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı'nda Tezli Yüksek Lisans eğitimine devam etmektedir. Uluslararası bir kozmetik firmasında Ankara Bölge Koordinatörü olarak çalıştı. Dünya Güzellik Yarışmaları Türkiye Başkanı Süha Özgermi'yle beraber önceleri baş asistanlık, sonrasında ortaklık yaptı. Türk Dünyası konusunda araştırmaları bulunuyor. Birçok haber ve araştırmaları hakkında ulusal ve uluslararası ödülleri mevcuttur. 2016 Yılında 'Yılın En İyi Gazetecisi ve En İyi Haber" ödüllerini almıştır. 2018, 2019 yıllarında Türkiye Azerbaycan Kardeşlik Gecesi'nde ödüle layık görüldü. Çeşitli Sivil Toplum kuruluşlarında kurucu ve yönetici olarak görev almaktadır. Halk bilimi, sanat, tarih, ezoterizm, turizm, sağlık, ekoloji, geleneksel ve tamamlayıcı tıp, futurizm, teknoloji ve mimari ilgi alanlarıdır. Gastronomi Araştırmacısı olarak gastronomi ve turizm konularında konuşmacı; yemek yarışmalarında jüri üyeliği yapmaktadır. Çocuk Gastronomisi alanında akademik çalışmaları olmuştur. Bu alanda Gastrofil olarak tanınmaktadır. Halen, Uluslararası Haber Ajansı ve Türkuaz Haber Ajansı'nın Genel Yayın Koordinatörü olarak çalışmaktadır. Çeşitli ulusal ve uluslararası dergi ve gazetelerde de yazmaktadır. İngilizce ve az derecede Rusça biliyor.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir