Avrupa

Münih Güvenlik Konferansı

Seksenler_2019 banner

UHA HABER / Çin Dışişleri Bakanı da Münih’e geliyor

(UHA) Uluslararası Haber Ajansı’nın (deutschland.de)’ye dayandırdığı haberine göre, bu hafta sonu Bavyera eyaletinin Başkenti bir kez daha güvenlik politikaları tartışmalarının merkezine dönüşecek: 14-16 Şubatta gerçekleşecek 56. Münih Güvenlik Konferansına 40 devlet ve hükümet başkanının yanı sıra yaklaşık 100 bakan katılacak. Bu toplantı güvenlik politikaları konusunda dünya çapında en önemli buluşma niteliğinde. Toplam 500’den fazla konuk ve 1.300 gazetecinin katılımı bekleniyor.

Bu yılki buluşmanın konusu “Westlessness”: Bu yapay kelimeyle dile getirilmek istenen şey, “Batı’nın geleceği ve rolü konusunda yaygın huzursuzluk duygusu ve artan güvensizlik karşısında tükenmek bilmeyen hareketlilik.”

Münih Konferansının başkanı konumundaki Wolfgang Ischinger toplantı öncesinde somut bir talebi de dile getirdi: Yakın ve Orta Doğu’daki uluslararası krizlerde AB’nin bir özel temsilcisinin olması. Ischinger toplantının bir gün öncesinde Bavyera Radyosuna yaptığı açıklamada “Avrupa Birliği’nin, tıpkı her bir ulusun olduğu gibi, kabul gören bir şahsiyetle temsil edilmesine ihtiyaç olduğu kanısındayım; bu kişi Avrupa’nın da söyleyeceği sözü olduğunu, hem de tek sesli konuşabileceğini dünyaya gösterebilmeli” dedi.

Alman Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier Cuma günkü açılışta beklenmedik bir konuğu da karşılayacak. Toplantıdan bir gün önce, Perşembe günü Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi sürpriz biçimde Almanya’ya geldi. Pekin’deki Çin Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya göre Wang Yi Güvenlik Konferansına katılacak ve Alman siyasetçilerinin dışında Alman Dışişleri Bakanı Heiko Maas’la da görüşme yapacak.

Türkiye’yi Mevlüt Çavuşoğlu temsil edecek

Liderlerin yoğun ilgi gösterdiği 3 günlük konferansın açılışını Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier yapacak.

Türkiye’den Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun katılacağı konferansa, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Mass, İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, Almanya Savunma Bakanı Annegret Kramp-Karrenbauer, Kanada Savunma Bakanı Harjit Sajjan ve Singapur Savunma Bakanı Ng Eng Hen de iştirak edecek.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Kanada Başbakanı Justin Trudeau gibi liderler de konferansta konuşma yapacak.

Almanya Başbakanı Angela Merkel ise bu yıl konferansa katılmayacak.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, Uluslararası Polis Teşkilatı (Interpol) Genel Sekreteri Jürgen Stock, Birleşmiş Milletler (BM) Dünya Gıda Programı İcra Direktörü David Beasley ve Facebook’un kurucusu ve Üst Yöneticisi Mark Zuckerberg de konferansa katılacaklar arasında bulunuyor.

MSC 2020’de, çeşitli ülkelerin istihbarat servislerinin üst yöneticilerinin de buluşması beklenirken, Almanya’nın ev sahibi ülke olarak başta dışişleri ve savunma bakanları olmak üzere 5 bakan ve 40’tan fazla milletvekiliyle güçlü bir katılım sağlaması bekleniyor.

Münih’te Antalya Diplomasi Forumu tanıtımı

Geçen yıl dışişleri, güvenlik, transatlantik ittifak, silahların kontrolü ve savunma politikalarında iş birliği konularının ele alındığı konferansta, bu yıl ticaret ve güvenlik politikası arasındaki etkileşim, iklim değişikliğinin uluslararası güvenlik üzerindeki etkisi de masaya yatırılacak.

Ana başlıklarından birinin “uluslararası ilişkilerde teknoloji ve ticaretin önemi” olan konferans dahilinde, “enerji”, “kuzey kutbunda güvenlik sorunları”, “sağlık”, “teknoloji” ve “uluslararası güvenlik” konulu yan etkinlikler düzenlenecek.

BM, Afrika Birliği, AGİT veya NATO da dahil pek çok uluslararası kuruluş, fikir atölyesi çalışmaları için MGK20 platformunu kullanacak. Konferansta, “Küresel Sorunlar için Küresel Çözümler – 2020’de Çok Taraflılığı Savunma Gerekliliği?” ve “İklim ve Güvenlik” başlıklı etkinlikler halka açık yapılacak.

MSC 2020’de, martta, “Dijital Çağda Diplomasi” temasıyla birincisi düzenlenecek Antalya Diplomasi Forumu’nun tanıtımına katkı sağlaması açısından bir etkinlik de düzenlenecek.

[UHA Haber Ajansı, 14 Şubat 2020]

sampiyon banner

Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur Türkeli 24.08.1989 yılında Almanya'nın başkenti Berlin kentinde dünyaya geldi. Liseye kadar Almanya'da okudu. 2009-2013 yılları arasında Lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi'nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde Uluslararası İlişkiler bölümünde gerçekleştirdi. 2014-2017 yılları arasında Yüksek Lisans eğitimini Almanya'nın Nürnberg kentinde Friedrich-Alexander-Üniversitesi'nin Beşeri/Sosyal Bilimler ve Teoloji Fakültesi'nde uzmanlık alanı olarak Siyaset Bilimini seçtiği Ortadoğu Çalışmaları bölümünde tamamladı. Çeşitli kuruluşlarda mesleğiyle ilgili staj ve çalışma imkanı buldu. NSU terör örgütüyle ilgili yaptığı, haber ve araştırmaları birçok medyada yayınlandı. Bir dönem T.C Berlin Büyükelçiliği'nde de staj yaptı. Anadil seviyesinde Almanca ve iyi derecede İngilizce biliyor.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir