Gündem

Münbiç’te ortak devriye alanı genişleyebilir

Münbiç’te ortak devriyeye ilişkin Türk ve ABD’li yetkililerin katıldığı toplantılarda faaliyetin gerçekleştirileceği alanın genişletilmesi gündeme gelebilir.

Münbiç’te yol haritasında bir aşama daha geçildi. Türk ve Amerikan askerleri ortak devriyeye başladı. 1 Kasım’da düzenlenen ortak devriye yaklaşık 3 saat sürdü. O faaliyet Münbiç’in kuzeyinde 5-6 kilometrelik bir hat üzerinde gerçekleşti.

Ankara-Washington hattında ortak devriye faaliyetine ilişkin trafik ise sürüyor.

Türk ve ABD’li yetkililerin katıldığı toplantılara bu ay içinde bir yenisi eklenecek. Görüşmelerde, ortak devriye faaliyetinin gerçekleştirileceği alanın genişletilmesi gündeme gelebilir.

Münbiç’in güneyi ve Fırat Nehri kıyısında kalan bölgenin de ortak devriye faaliyeti yürütülecek alanlara dahil edilmesi bekleniyor.

Daha önce Türk askeri, ikişer gün aralıklarla Münbiç çevresinde 68 kez bağımsız koordineli devriye faaliyet yürütmüştü.Ortak devriye faaliyetinin de benzer aralıklarla devam etmesi bekleniyor.

Münbiç’te güvenlik sağlanana kadar ortak devriye devam edecek 

Türk ve ABD askerlerinin ortak devriyesi, Münbiç’in güvenliği sağlanana kadar devam edecek. Bu süreçte, terör örgütü PYD/YPG’nin bölgeden çekilmesi ve Münbiç’in güvenliğinin yerel unsurlar tarafından sağlanması üzerinde durulacak.

Münbiç’in güvenliğini sağlayacak unsurların PYD/YPG, DEAŞ ve El Kaide gibi terör örgütleri ile bağının olmamasına dikkat edilecek. Münbiç’in yönetimde nüfus yapısı dikkate alınacak. Münbiç’te uygulanacak yöntem, Fırat’ın doğusu için de model olacak.

Kaynak: TRT Haber 

Bu haberi paylaşınız!

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir