Gündem

Münbiç ile Ayn El Arab düğümü Ruslarla çözülecek

UHA HABER / ABD ile Türkiye arasında varılan mutabakat kapsamında Barış Pınarı Harekatı teröristler bölgeden çıkarılıncaya kadar durduruldu. Bu kapsamda, YPG’li teröristlerin bölgeyi 120 saat içerisinde terk etmesi bekleniyor. Türkiye anlaşma kapsamında Ayn El Arab’la ilgili bir söz verilmediğini belirtirken, ABD tarafıysa bunun tersini iddia eden bir açıklama yaptı.

Mustafa Kemal ATATÜRKŞüphesiz Türkiye’nin güvenliği için çok kritik olan iki bölgenin kontrolünün kimde olacağı önem taşıyor. Bu gelişmeleri yenisafak.com’a değerlendiren TRT World Analisti Yusuf Erim’e göre, Münbiç ve Ayn El Arab düğümü Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Soçi ziyaretinde çözülecek.

ABD ile siyasi ilişkilerde büyük kırılmaya sebep olan Barış Pınarı Harekatı’nda dün önemli bir mutabakat sağlandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ABD Başkan Yardımcısı Pence’i kabulünden sonra iki ülke 13 maddelik bildiride anlaştı.

Anlaşma kapsamında belirsizliğini sürdüren birkaç önemli onu arasında Münbiç ve Ayn El Arab’ın durumunun ne olacağı bulunuyor.

Bu gelişmeyi yenisafak.com’a değerlendiren TRT World Analisti Yusuf Erim, Münbiç ve Ayn El Arab düğümünün Rusya’da çözüleceğinin altını çizerek, “Zaten güvenli bölge anlaşmanda 120 saat bekleme sürecinin 22 Ekim’de bitmesi ve aynı gün Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Soçi’de Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le görüşmesi tesadüf değil. Amerikalılar masada anlaşabilirsin ama bu anlaşmanın sağlıklı bir şekilde uygunlanması için Ruslarla da sahada anlaşılması gerekir” ifadelerine yer verdi.

Rusya ve Türkiye en önemli aktör hale geldi

Barış Pınarı Harekatı’nın başlamasının ardından ABD’nin çekildiği Ayn El Arab ve Münbiç bölgesine Rusya ve Esed rejimi güçlerinin yerleşmesinin Ankara Antlaşmasını komplike hale getirdiğini vurgulayan Erim, şunları söyledi:

  • Erdoğan ile Pence anlaşmasından sonra Türkiye ve Rusya, Suriye’deki en önemli aktörler oldu. Suriye rejimi ve Rusya’nın Ayn El Arab ve Münbiç’teki varlığı Ankara Anlaşması’nı komplike bir hale getiriyor. Amerikalılarla masada yapılan anlaşmanın sahaya sağlıklı yansıması için Rusların da onayı gerektiği aşikar

ANKARA, UHA Haber Ajansı

Kader BASAYOĞUL
Kader BASAYOĞUL
Kader BASAYOĞUL 1990 yılında Bingöl’de dünyaya geldi. İlköğretiminin ilk iki yılını Bingöl’ün Sancak beldesinde okuduktan sonra İlköğretiminin geri kalanına İstanbul’da devam etti. 2007 yılında Erenköy Kız Lisesi’nden mezun oldu. 2009 yılında girdiği üniversite sınavında Kocaeli Üniversitesi Gazetecilik bölümünü kazandı. Üniversite yılları boyunca İzmit Belediyesi’nin Sosyal sorumluluk projelerinde yer aldı. 2012 senesinde Haber7.Com’da stajını yaptı. 2015 yılının Nisan ayında çalışmalarına başlayan Neoldu.Com’un ilk editör kadrosunda yer bulan Basayoğul, birçok alanda araştırma haberlerine imza attı.. 2017 yılında Neoldu.com’daki işinden ayrıldı. Şuanda (UHA) Uluslararası Haber Ajansı'nda Araştırma Haberciği çalışmalarına devam eden Basayoğul, Fotoğrafçılığa olan ilgisinden dolayı Anadolu Üniversitesi Fotoğrafçılık ve Kameramanlık bölümünü de okudu. Bugüne kadar yaptığı Araştırma Haberler ile adından söz ettiren Kader Basayoğul, güzel sanatlara da olan hayranlığından, ileri düzeyde fotoğrafçılık kursuna devam ediyor,
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir