Türkiye

Mülteci Düşmanlığı Oy Getirmez

SETA Toplum ve Medya Araştırmaları Direktörü İsmail ÇAĞLAR, son günlerde mülteci meselesinin tekrar gündeme geldiğini söyledi.

Mustafa Kemal ATATÜRKİsmail ÇAĞLAR, adeta toplumun mültecilerle ilgili bir normalleşme yaşamasına engel olmak isteyenlerin konunun olumsuz yönlerini her vesile ile ön plana çıkarttığını belirterek, şimdi belli ki de hazır yerel seçimler yaklaşmışken, mülteci meselesini kaşımanın tam zamanı diye düşündüklerini ifade ediyor.

Yılbaşı akşamı Taksim Meydanı’nda eğlenen 5-10 Suriyeli’nin bayrak açmasının mesele olduğunu hatırlatan  İsmail ÇAĞLAR, “Öyle bir tantana koparttılar ki sanki Suriyeliler egemenlik iddiası ile bayrak açtılar. “Taksim artık Suriye toprağıdır” deyip bayrak diktiler. Tabii ki daha dikkatli olsalar, Türkiye’nin hassas noktalarını bilip ona göre davransalar daha iyi olurdu. Ancak bu işin bahanesi. Amaç, saldırgan bir amacı bulunmayan ve kutlama amaçlı açılan bayraktan seçimlere giderken mülteci düşmanlığı üretmek” dedi.

“Dedik ya konu aslında ne mülteciler ne de bayrak hassasiyeti…” diyen İsmail ÇAĞLAR, “Mülteci meselesini provokatör bir üslupla gündeme getiren siyasetçilere bakın. Hemen hepsinin siyasi çizgisi net olmayan, çıkarcı, hırslı ancak bir o kadar da beceriksiz isimler olduklarını göreceksiniz. Mülteci düşmanlıkların sebebi de milli duygularının aşırı hassas olması değil gündeme gelmek istekleri. Ne de olsa yabancı düşmanlığı gündem oluşturmanın, kitlelerin dikkatini çekmenin en kolay yolu” olduğuna dikkat çekti.

İsmail ÇAĞLAR, “Ama hesap etmedikleri bir şey var. O da, mülteci meselesinde bu ülkenin makul çoğunluğunun duruşu. Tabii ki mültecilerden rahatsız olan bir toplum kesimi var” olduğunu söylüyor.

Kasıtlı olarak yayılan yalan haberlerin, iftiraların, çarpıtmaların bu rahatsızlığın artmasına de neden olduğuna dikkat çeken İsmail ÇAĞLAR, ancak tüm bu rahatsızlığına rağmen toplumun büyük bir kesimi mültecilere karşı düşmanlık ve saldırganlık içerisinde bulunmadığını, tepkisini şiddete dönüştürmediğini, aklıselim ile hareket edip, rahatsızlığını ifade etmekle yetindiğini ifade etti.

İsmail ÇAĞLAR, “Birilerinin istediği gibi ortalığı yakıp yıkmıyor, galeyana gelmiyor, mültecilere saldırmıyor.
Bu tavır var olduğu müddetçe mülteci düşmanlığından siyasi ikbal devşirilmez” dedi.

Sağduyulu toplumun hangi partinin daha çok mülteci düşmanlığı yaparsa oyumu ona vereyim diye düşünmediğini söyleyen İsmail ÇAĞLAR, Kızsa da, öfkelense de günün sonunda aklıselim ile hareket edeceğini belirtti.

SETA Toplum ve Medya Araştırmaları Direktörü İsmail ÇAĞLAR, “Kendi rahatsızlıkları ile başkalarının yabancı düşmanlığı arasına net bir çizgi çeker. Mülteci düşmanlığı yaparak oy toplamak isteyenleri eli boş gönderir.
Çok şükür, bu topraklarda daha aklıselim, sağduyu, makul çoğunluk yerli yerinde duruyor!” diye kaydetti.

HABER : Ataner YÜCE

***

İsmail Çağlar

Toplum ve Medya Araştırmaları Direktörü
Orta Doğu Teknik Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nde lisans eğitimini bitiren İsmail Çağlar, yüksek lisans ve doktorasını Hollanda Leiden Üniversitesi’nde yaptı. İstanbul Medeniyet Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü’nde öğretim üyesi olan Çağlar, aynı zamanda SETA Toplum ve Medya Araştırmaları Direktörüdür. İlgi alanları arasında medya-siyaset ilişkileri, sosyal tarih, modernleşme ve din-devlet ilişkileri bulunmaktadır.

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir