Politika

Muhalefet Liderleri de ABD’ye Suriye Konusunda Tepkili

Erdoğan’ın yanı sıra TBMM’deki grup toplantılarında diğer siyasi parti liderleri de ABD’ye yönelik tepkilerini aktardı.

Mustafa Kemal ATATÜRKBu noktada CHP ve İyi Parti liderleri, ABD tarafınca yapılan açıklamalar konusunda Erdoğan hükümetinin son aylardaki askeri operasyon konusuna ilişkin iddialı sözlerini de eleştirdi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye’nin IŞİD’le mücadeleyi üstleneceği yönündeki tabloya tepki göstererek, “Trump diyor ki; benim askerim niye ölsün? PYD’liler niye ölsün? Türk askeri var, onları gönderelim, onlar ölsün. Bizim sınırımızda IŞİD yok, Suriye içlerine batağa götürecekler. Biz bunu söyleyince ‘CHP terörü destekliyor’ diyecekler. Ben terörü desteklemiyorum. 81 milyon vatandaşın kişiliğini, kimliğini, onurunu savunuyorum. Birileri sana vazife verecek. Emir alıyor. Gazeteye yazı yazmış; ‘Trump haklıdır’ diyor. ‘Haksızsın’ diyemezsin, burnundan getirirler. Yuları kaptırmışsın oraya. Türkiye Cumhuriyeti şu anda her türlü dış tehlikeye açık bir haldedir. En büyük tavizi verecek olan saraydaki kibir abidesidir. Devletin ve halkın çıkarlarını değil, Batı’nın egemen güçlerin çıkarını savunan bir kişidir. Siz ne milli ne yerli, egemen güçlerin oyuncağı gayri millisiniz” dedi.

İlgili resim

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener de özetle şu mesajları verdi: “’Bir gece ansızın gelebiliriz’ nidalarıyla başlayan sınır ötesi operasyon meselesi, görünen o ki başka bahara kaldı. Türkiye yalnızlaşıyor. Fırat’ın doğusuna operasyon dendiği anda devreye giren Rusya ve Amerika iktidara yine “Dur” dedi. Hatta, Amerikan heyeti Ankara’ya gelmeden öyle bir mesaj yolladı ki, bunu kabul etmemiz mümkün değildir. Bu haddi aşan sözler ve tutumların sorumlusu iktidardır. Ancak, milli bir mesele üzerinden siyasi rant devşirecek değiliz. Görevimiz uyarmak. Ve iktidara bir kez daha sesleniyorum; Suriye’de, Irak’ta, Türk milletinin bekasına göz diken kim varsa, ordumuz girsin ve gereğini yapsın. Amerika’nın, Rusya’nın her sözünü emir telakki etmekten vazgeçin. Türk milletinin onurunu daha fazla yerde bırakmayın” diye konuştu.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile ilgili görsel sonucu

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ise, hükümeti en kısa sürede Fırat’ın doğusuna PYG-YPG’ye yönelik askeri operasyon yapılması çağrısında bulundu. ABD’nin çelişkili açıklamalar yaptığını söyleyen Bahçeli, Bolton’a da tepki göstererek, “Fren tutmayan bu doğan görünümlü şahin, Ankara’nın ABD’yle tam koordinasyon halinde olmadığı sürece Suriye’ye askeri harekat yapmamasını zehirli bir dille beyan etmiştir. Bolton musun, Dalton musun bilmem, ama şunu açıkça sorarım; Türkiye bağımsız ve egemen bir devlet olarak neyi nasıl yapacağını sana ve patronlarına mı soracaktı? Bu ne küstahlıktır? Nasıl bir terbiyesizliktir? Kürtler’i koruyacaklarmış, Kürtler’in Türkler tarafından katledilmemesini güvenceye alacaklarmış, müttefikleri Kürt savaşçılarmış. Trump’a diyorum, Pompeo’ya sesleniyorum, Bolton’a duyuruyorum; müttefiki olduğunuz insan kasaplarının, bölücü hainlerin Kürt kökenli kardeşlerimizle en ufak ilgi ve alakaları kesinlikle yoktur. Bunlar teröristtir, katildir, canidir, görüldükleri yerde imhaları vaciptir” dedi.

HABER : Yıldız YAZICIOĞLU

ANKARA, VOA, UHA HABER

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir