Bilim-Technology

Mobil uygulama fuarı Mobilefest’e yoğun ilgi

UHA HABER / Açılış konuşmasını Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın yaptığı, dünyanın ilk mobil uygulama fuarı ‘Mobilefest’ Yenikapı’da bulunan Avrasya Gösteri ve Sanat Merkezi’nde kapılarını açtı.

24 Kasım’a kadar ziyarete açık olacak fuar alanında birbirinden farklı mobil uygulamaları inceleyip yakından görmek mümkün.

Mobilefest; kamu, özel sektör ve girişimlerin dâhil olduğu, Türkiye’deki mobil uygulama ekosisteminin tüm bileşenlerini bir araya getiren bir fuar olarak ön plana çıkıyor.

Fuar alanında, köklü firmalardan lise öğrencilerine kadar çeşitli kişi ve grupların hazırladığı farklı uygulamalar göze çarpıyor.

Yerli sosyal medya platformu

Fuarda dikkat çeken uygulamalardan biri, Düzce Mevlana Mesleki ve Teknik Anadolu Kız Lisesi öğrencilerinin tasarladığı sosyal medya uygulaması oldu.

Kullanıcı olarak lise öğrencilerini hedefleyen uygulama hakkında Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’a da bilgi veren öğrencilerin hayali, uygulamalarının en yaygın sosyal medya hesaplarından biri olması. Ayrıca öğrenciler bu girişimleri için İstanbul Ticaret Odası’nın girişimleri desteklemek için kurduğu Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi yetkililerinden de destek sözü aldı.

“En az 500 bin yazılımcı sayısına ulaşmayı hedefliyoruz”

Mobil uygulamaların potansiyeline dikkat çeken Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, gittikçe büyüyen mobil uygulamalar konusunda toplum olarak daha üretken olunması gerektiğini söyledi.

Varank, “Biz istiyoruz ki, ülkemizdeki herkes bu işlere daha çok kafa yorsun. Türkiye’nin gittikçe büyüyen bu pazarda, vazgeçilmez bir aktör olmasının önünde hiçbir engel yok” dedi.

Türkiye’de mobil uygulamalara 300 milyon dolar harcandı

2018 yılında Türkiye’de mobil uygulama pazarı yüzde 56 oranında büyüdü. Yıl boyunca kullanıcıların uygulamalara harcadığı tutar ise 300 milyon doları buldu.

Türkiye’de kullanıcılar her gün en az 3 saatini mobil cihaz kullanarak geçiriyor, bu da Türkiye’yi dünya mobil uygulama pazarının en büyük 8’inci ülkesi yapıyor.

TRT Haber: İlyas Umut Özacar & Grafik: Bedra Nur Aygün

[UHA Haber Ajansı, 22 Kasım 2019]

Pelin Çift İle Gündem Ötesi‘Pelin Çift ile Gündem Ötesi’ her Cuma saat: 00.15’te TRT 1 Ekranlarında..

Kader BASAYOĞUL
Kader BASAYOĞUL
Kader BASAYOĞUL 1990 yılında Bingöl’de dünyaya geldi. İlköğretiminin ilk iki yılını Bingöl’ün Sancak beldesinde okuduktan sonra İlköğretiminin geri kalanına İstanbul’da devam etti. 2007 yılında Erenköy Kız Lisesi’nden mezun oldu. 2009 yılında girdiği üniversite sınavında Kocaeli Üniversitesi Gazetecilik bölümünü kazandı. Üniversite yılları boyunca İzmit Belediyesi’nin Sosyal sorumluluk projelerinde yer aldı. 2012 senesinde Haber7.Com’da stajını yaptı. 2015 yılının Nisan ayında çalışmalarına başlayan Neoldu.Com’un ilk editör kadrosunda yer bulan Basayoğul, birçok alanda araştırma haberlerine imza attı.. 2017 yılında Neoldu.com’daki işinden ayrıldı. Şuanda (UHA) Uluslararası Haber Ajansı'nda Araştırma Haberciği çalışmalarına devam eden Basayoğul, Fotoğrafçılığa olan ilgisinden dolayı Anadolu Üniversitesi Fotoğrafçılık ve Kameramanlık bölümünü de okudu. Bugüne kadar yaptığı Araştırma Haberler ile adından söz ettiren Kader Basayoğul, güzel sanatlara da olan hayranlığından, ileri düzeyde fotoğrafçılık kursuna devam ediyor,
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir