Dünya

Mısır, ‘çalıntı’ dediği Tutankamon büstünün satışını Londra’da mahkemeye taşıyacak

UHA HABER / Mısır hükümeti, geçen hafta bir Tutankamon büstünün, açık artırmayla satışıyla ilgili olarak İngiltere’deki bir hukuk firmasına dava açma talimatı vereceğini açıkladı.

Tarihi eser, Mısır’ın büstün 1970’li yıllarda çalındığı uyarısına karşın, Londra’daki Christie’s müzayede evindeki açık artırmada 6 milyon dolara satılmıştı.

BBC’ye konuşan Mısır Antik Eserler Bakanı Halid El Enani, büstü geri almaya çalışacaklarını söyledi.

El Enani, “Kaçak tarihi eserlerimizi geri almak için, bize mahkemeye gitmekten başka yol bırakmadılar. Tutankamon büstünü ve Christie’s’in sattığı diğer 32 parçayı geri almak için tüm yolları deneyeceğiz. Bu, ülkesinde halka sergilenmesi gereken insani bir miras” dedi.

Christie’s ise büst ile ilgili bütün kontrollerin yapıldığını, satışın yasal ve geçerli olduğunu savunuyor.

Müzayede evi, eserin 1960’lı yıllarda Alman Prens Wilhelm von Turn und Taxis’in koleksiyonunda bulunduğunun bilindiğini ve 1973 ya da 1974 yılında Avusturyalı bir antikacı tarafından satın alındığını belirtti.

Tutankhamun büstü.

Mısır hükümeti satışın durdurulmasını istemişti.

‘Çocuk firavun’

3 bin yıllık, kahverengi kuarzit taşından yapılmış büst, M.Ö 1333-1323 yılları arasında hüküm süren “çocuk firavun” lakaplı Tutankamon’a ait.

Mısır, 1983’te tarihi eserleri ülkeden çıkartmayı yasaklayan bir yasayı yürürlüğe sokmuştu.

Tutankamon ise 3 bin yıldan uzun süre önce, 19 yaşındayken ölmüş ve kalıntıları 1922’de bulunmuştu.

KAHİRE, BBC, UHA HABER

Veysel KAVRAYAN
Veysel KAVRAYAN
Veysel Kavrayan, (Eğitimci-Yazar-Gazeteci), Kocaeli’nde doğdu. İktisat Bölümü ve Kamu Yönetimi Bölümü'nde lisans eğitimini başarıyla tamamladı. Pedagojik Formasyon Eğitimi alarak kısa bir süre eğitim alanında çalıştı. Halen Medya ve İletişim alanında üniversitede eğitim almaktadır ve KOÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı'nda Tezli Yüksek Lisans eğitimine devam etmektedir. Uluslararası bir kozmetik firmasında Ankara Bölge Koordinatörü olarak çalıştı. Dünya Güzellik Yarışmaları Türkiye Başkanı Süha Özgermi'yle beraber önceleri baş asistanlık, sonrasında ortaklık yaptı. Türk Dünyası konusunda araştırmaları bulunuyor. Birçok haber ve araştırmaları hakkında ulusal ve uluslararası ödülleri mevcuttur. 2016 Yılında 'Yılın En İyi Gazetecisi ve En İyi Haber" ödüllerini almıştır. 2018, 2019 yıllarında Türkiye Azerbaycan Kardeşlik Gecesi'nde ödüle layık görüldü. Çeşitli Sivil Toplum kuruluşlarında kurucu ve yönetici olarak görev almaktadır. Halk bilimi, sanat, tarih, ezoterizm, turizm, sağlık, ekoloji, geleneksel ve tamamlayıcı tıp, futurizm, teknoloji ve mimari ilgi alanlarıdır. Gastronomi Araştırmacısı olarak gastronomi ve turizm konularında konuşmacı; yemek yarışmalarında jüri üyeliği yapmaktadır. Çocuk Gastronomisi alanında akademik çalışmaları olmuştur. Bu alanda Gastrofil olarak tanınmaktadır. Halen, Uluslararası Haber Ajansı ve Türkuaz Haber Ajansı'nın Genel Yayın Koordinatörü olarak çalışmaktadır. Çeşitli ulusal ve uluslararası dergi ve gazetelerde de yazmaktadır. İngilizce ve az derecede Rusça biliyor.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir