Avrupa

Milyonlarca İnsan Küresel İklim Koruma Eyleminde Buluştu

UHA HABER / Küresel İklim Grevi’nin ikincisi dün gerçekleşti. Protesto eylemi  Avrupa Parlamentosu seçim sürecinde siyasetçilere baskıyı arttırmak için çevreye duyarlı milyonlarca insan ve iklim koruma örgütü tarafından düzenlendi. 
Gelecek İçin Cumalar (Fridays for Future) hareketinin ikinci ‘İklim Grevi’ dün gerçekleşti. İklim korumaya yönelik önlemlerin artırılması için özellikle İtalya, İngiltere, ABD ile iklim koruma aktivisti Greta Thunberg’in ülkesi İsveç olmak üzere toplam 119’dan fazla ülkenin, bin 600 farklı noktasında etkinlikler düzenlendi.

Perşembe günü başlamış olan ve yarın sona erecek olan Avrupa Parlamentosu (AP) seçimleri sırasında organizatörler, sosyal medya ve telefon uygulamaları üzerinden AP seçimini,  ‘iklim koruma seçimine’ dönüştürme çağrısı yaptı. 15 Mart’ta birincisi düzenlenen İklim Grevi’ne dünya genelinde 1,9 milyon kişilik katılım olmuştu.

Öğrenciler Greta Thunberg'i kendilerine örnek alıyor

Her kesimden katılım

Greta Thunberg’in okula gitmeyip parlamento binası önünde iklim koruma için yaptığı oturma eylemi öğrenciler tarafından dünya genelinde bir harekete dönüştürüldü. Kendilerine ilham veren Greta gibi okula gitmeyen çocuk ve gençler iklim koruma için çabaların artırılması yönünde taleplerini dile getiriyor. Öğretmenler ve bilim insanları da artık küresel protestolara dönüşmüs olan bu harekete katılıyorlar.

Almanya’da da eyleme büyük bir katılım oldu. Sera gazı salınımının azaltılması için ulusal ve uluslararası bağlayıcı düzenlemeler getirilmesini isteyen binlerce öğrenci ve genç, Brandenburger Tor kapısında buluştu. Gelecek için Cumalar hareketinin organizatörleri Almanya’nın 2030 yılında kömür enerjisinden vazgeçmesini ve 2034’e kadar da yüzde yüz oranında yenilenebilir enerjiye geçilmesini talep etti.

HABER: Tuba Nur TÜRKELİ / BERLİN 

(UHA) Uluslararası Haber Ajansı / Almanya Temsilcisi 

Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur Türkeli 24.08.1989 yılında Almanya'nın başkenti Berlin kentinde dünyaya geldi. Liseye kadar Almanya'da okudu. 2009-2013 yılları arasında Lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi'nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde Uluslararası İlişkiler bölümünde gerçekleştirdi. 2014-2017 yılları arasında Yüksek Lisans eğitimini Almanya'nın Nürnberg kentinde Friedrich-Alexander-Üniversitesi'nin Beşeri/Sosyal Bilimler ve Teoloji Fakültesi'nde uzmanlık alanı olarak Siyaset Bilimini seçtiği Ortadoğu Çalışmaları bölümünde tamamladı. Çeşitli kuruluşlarda mesleğiyle ilgili staj ve çalışma imkanı buldu. NSU terör örgütüyle ilgili yaptığı, haber ve araştırmaları birçok medyada yayınlandı. Bir dönem T.C Berlin Büyükelçiliği'nde de staj yaptı. Anadil seviyesinde Almanca ve iyi derecede İngilizce biliyor.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir