Spor

Milli takımda Lucescu ile yollar ayrıldı

UHA Haber / Türkiye Futbol Federasyonu, A Milli Takım Teknik Direktörü Mircea Lucescu’nun sözleşmesini feshetti.

Mustafa Kemal ATATÜRKTürk milli takımı, Lucescu yönetiminde çıktığı 17 maçta 4 galibiyet alabilmişti.

Türkiye A Milli Futbol Takımı’nda teknik direktör Mircea Lucescu ile yollar ayrıldı. Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) yönetim kurulu Lucescu ile bugün bir toplantı gerçekleştirdi.

TFF, toplantıda Lucescu’nun sözleşmesinin karşılıklı feshedilmesi konusunda Rumen teknik adamla anlaşma sağladığını duyurdu.

TFF’den yapılan açıklamada, “Türkiye Futbol Federasyonu olarak, Türk futbolu için yapmış olduğu çalışmalar ve A Milli Takım’da geleceğin takımını oluşturmak adına genç futbolcular konusunda gösterdiği hassasiyet için Sayın Mircea Lucescu’ya teşekkür eder, bundan sonraki kariyerinde başarılar dileriz” denildi.

TFF’nin resmi internet sitesindeki açıklamaya göre, Lucescu toplantının ardından, “Türkiye A Milli Takımı’nın kadrosunu yenilemek ve gençleştirmek hedefiyle çıkmış olduğumuz yolda çalışmalarımızı tamamladığımıza inanıyorum. Geldiğimiz süreçte, yaklaşmakta olan 2020 Avrupa Şampiyonası Elemeleri öncesinde TFF yönetiminin ve yeni teknik direktörün önünü açmak için karşılıklı anlaşarak bu kararı aldık” ifadesini kullandı. Lucescu’nun “Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören ve yönetim kurulu üyelerine görev sürem boyunca bana inandıkları ve destekledikleri, ekibime de çalışmalarımda bana yardımcı oldukları için teşekkür ediyorum. Türkiye’nin kalbimde daima özel bir yeri olacak” dediği aktarıldı.

8 resmi maçta 5 mağlubiyet

TFF, Lucescu ile Ağustos 2017’de 2+1 yıllığına sözleşme imzalamıştı. Yaklaşık 1,5 yıl önce teknik direktör Fatih Terim’in yerine göreve gelen Lucescu yönetimindeki Türk milli takımı, sekiz resmi müsabakada beş mağlubiyet, iki galibiyet ve bir de beraberlik almıştı.

Türk milli takımının oynadığı sekiz resmi karşılaşmadan dördü, 2018 Dünya Kupası elemeleri kapsamındaydı. Türkiye, elemelerde Lucescu göreve geldikten sonra çıktığı dört maçta hedeflenen sonuçları elde edemeyince grubunu dördüncü sırada tamamlayıp kupa vizesi alamamıştı. Milli takım ilk kez düzenlenen UEFA Uluslar Ligi’nde de Rusya ve İsveç’e karşı oynadığı dört maçta üç mağlubiyet ve bir galibiyet alarak küme düşmüştü.

Türkiye, Lucescu yönetiminde oynadığı dokuz özel maçtan ise beş beraberlik, 2 galibiyet ve 2 mağlubiyetle ayrılmıştı.

Türk medyasında Lucescu’nun yerine Beşiktaş Teknik Direktörü Şenol Güneş’in geçeceğine dair iddialar yer almıştı. Ancak söz konusu haberler ne Güneş ne de Beşiktaş yönetimi tarafından doğrulanmıştı. TFF 2017 yılında Lucescu ile anlaşmadan önce de Güneş’e teklif götürmüştü. Güneş ve Beşiktaş’ın bu teklife yanıtı olumsuz olmuştu.

© Deutsche Welle, UHA HABER

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir