Gündem

Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli: Zeytin Dalı Harekatı’nda TSK ve ÖSO kaynaklı sivil zaiyat olmadı…

Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, TBMM Genel Kurulu’nda Zeytin Dalı Harekatı’yla ilgili milletvekillerini bilgilendirdi.

Özgür Suriye Ordusu’nu terörist olarak tanımlamanın cahillik olduğu söyleyen Canikli, “Afrin’i teröristlerden temizlemek, terör koridorunun oluşmasına izin vermemek ve bölgenin huzura kavuşması için başlatılan harekat planlandığı gibi başarıyla sürmektedir.” dedi.

“Zeytin Dalı Operasyonu sivil kayıp yaşanmaması için titizlikle yürütülmektedir”

Bakan Canikli, Zeytin Dalı Harekatı’nda çatışmalar nedeniyle yaşamını yitiren siviller olduğu iddiasına da şu sözlerle tepki gösterdi.

Zeytin Dalı Operasyonu sivil kayıp yaşanmaması için titizlikle yürütülmektedir. Bugüne kadar TSK ve ÖSO kaynaklı sivil zaiyat olmamıştır. Eğer sivillerle ilgili bir kaygımız olmasaydı bu harekat en geç 15 gün içerisinde tamamlanırdı. Terör örgütü ise sivilleri canlı kalkan olarak kullanmaya başladı. Terör örgütlerinin bu politikasına rağmen sivil kayıp olmaması Türkiye’nin inceliğini ortaya koyuyor.” 

Canikli, örgütün özellikle Türkiye aleyhine algı oluşturmaya çalıştığını ama bu yalanların çok kısa sürede deşifre edilip kamuoyuyla paylaşıldığını belirtti.

Milli Savunma Bakanı Canikli, Zeytin Dalı Harekatı’na ilişkin şu bilgileri de verdi:

Zeytin Dalı Harekatı’nda şu ana kadar, en az 649 teröristin etkisiz hale getirildi, terör örgütlerine ait sığınak, barınak, mühimmat deposu ve silah mevzi olarak kullanılan 458 hedef hava kuvvetleri tarafından imha edildi ve kara harekatı kapsamında 4370 hedef ateş altına alındı. Bugüne kadar 5’i Türk Silahlı Kuvvetlerimizden, 24’ü ÖSO mensubu olmak üzere 29 şehidimiz vardır.

Türkiye’nin sınırları aynı zamanda NATO’nun sınırları olduğunu söyleyen Canikli, “Biz aynı zamanda NATO’nun sınırlarını da koruyoruz. Bugün bir kez daha Afrin operasyonunda bütün terör örgütlerinin birbirinden farkı olmadığını bir kez daha görüyor ve anlıyoruz.” dedi.

“Kimsenin malında, toprağında gözümüz yok”

Afrin’i işgale değil kurtarmaya gittiklerini belirten Bakan Canikli, “Terör örgütlerini sınırlarımızdan yok etmek zorundayız. Kimsenin malında, toprağında gözümüz yok.” açıklamasında bulundu.

TBMM Genel Kurulu’nda konuşan Canikli sözlerine şöyle devam etti:

Ordumuzun ihtiyaç duyduğu hiçbir tedarik bulunmamaktadır, her türlü tedbir alınmıştır. Eğer üretilen yerli, silah, mühimmat ve araç-gereçler olmasaydı bu harekatı yapmamız sürdürmemiz söz konusu olamazdı. Bölge tamamen terörden temizlenene kadar operasyon devam edecek, ülke terör tehdidinden kurtulana kadar bitmeyecek. Türk Silahlı Kuvvetleri bir kez daha destan yazacaktır.

Kaynak: TRT Haber

trt.tv

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir