Gündem

Milli Savunma Bakanı Canikli, ABD’li mevkidaşı Mattis ile görüşecek

Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, Brüksel’de düzenlenen NATO Savunma Bakanları Toplantısı kapsamında TSİ 20.00’de ABD Savunma Bakanı James Mattis ile görüşecek.

Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, Brüksel’de iki gün sürecek olan NATO Savunma Bakanları Toplantısı’na katılacak.

Canikli burada ABD’li mevkidaşı James Mattis ile başbaşa görüşecek. Türkiye saati ile 20.00’de gerçekleşecek görüşmede Afrin’deki gelişmeler gündemde olacak.

Zeytin Dalı Harekatı ve ABD’nin YPG/YPG’ye yaptığı yardımlar konuşulacak. Canikli, Ankara’nın hassasiyetlerini Washington’a bir kez daha iletecek.

Afrin için kararlılık vurgusu

Öte yandan Türkiye, ABD, İngiltere, Almanya, Fransa başta olmak üzere 15 ülkenin savunma Bakanı, DEAŞ’la Mücadele Toplantısı için Roma’da buluştu.

Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli toplantıda koalisyon ülkelerinin bakanlarına, DEAŞ’la sadece Türkiye’nin samimi olarak mücadele ettiğini hatırlattı. Zeytin Dalı Harekatı’nın gerekçelerini anlattı.

Canikli’nin toplantıda, YPG/PKK’nın Türkiye için tehdit olduğunun altını çizerek, “Türkiye’nin sınırlarının güvenliği için YPG/PKK ile mücadele etmek zorunda. Türkiye Zeytin Dalı Harekatı konusunda kararlı. Sonuna kadar gidecek” dedi.

ABD Savunma Bakanı Mattis başta olmak üzere koalisyonu destekleyen ülkelerin savunma bakanları da, Türkiye’yi sınırlarını korunması konusunda haklı buldular.

Milli Savurma Bakanı Nurettin Canikli ayrıca, Türkiye’nin 66 yıldır NATO’ya verdiği katkıları hatırlattı. Canikli buna karşın NATO ülkelerinin, toprak bütünlüğünü tehdit eden unsurlara karşı Türkiye’ye destek vermediğini vurguladı.

Kaynak: TRT Haber

trt.tv

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir