Gündem

Mihraç Ural kimdir nereli Soçi Kongresi’ne başka isimle mi katıldı Mihraç Ural Esad için mi çalışıyor

Mihraç Ural kimdir nereli? Mihraç Ural neden Soçi’ye davet edildi? Mihraç Ural PKK’lı mı? Reyhanlı’da kaç kişiyi öldürmüştür? soruların yanıtları haberimizde.

Suriye’de birçok katliamın baş aktörü olarak bilinen Ural, Suriye’de Acilciler Grubu Liderliğini yapıyor.

Mihraç Ural ile ilgili görsel sonucu

Mihraç Ural Soçi Kongresi’ne başka bir isimle katılmış! Diplomatik kaynaklar, Türkiye’nin Soçi’de muhalefeti temsil etmesine ilişkin olarak, ‘Eğer biz orada bu işlevi görmeseydik Anayasa Komitesine havuz oluşturacak liste tamamen telkinlerimiz dışında davet edilmiş kişilerden oluşacaktı. Muhalefetin bu liste içinde yer alma imkanı kalmayacaktı’ dedi.

Kaynaklar Mihraç Ural’ın Soçi Kongresi’ne nasıl katıldığı sorusuna ise ‘başka bir isimle katıldı’ cevabını verdi. Reyhanlı’daki kanlı saldırının faili olarak bilinen ve grubu terörist ilan edilen Mihraç Ural’ın 2016 yılında Suriye’de muhaliflerin saldırısı sonucu öldürüldüğü söylenmişti. Ancak Ural’ın Rusya’nın Soçi kentindeki Suriye Zirvesinde ortaya çıkması şok etkisi yaptı.

Mihraç Ural ile ilgili görsel sonucu

Suriye’deki birçok katliamda parmağı bulunan ve 11 Mayıs 2013’te Reyhanlı’da düzenlenen saldırıda 52 kişinin ölümünden sorumlu terörist Mihraç Ural öldürüldüğü iddia edilmişti.

Örgüt özellikle Hatay’da kök saldı. Acilciler Örgütüne 1976 yılında Yüksel Eriş aracılığıyla katıldı.

Örgütün liderliğini üstlendikten sonra Acilciler’in ana kanadı Halkın Devrimci Öncüleri’ni oluşturdu. İşte Mihraç Ural ile ilgili merak edilenler…

Mihraç Ural ile ilgili görsel sonucu

Mihraç Ural kimdir nereli? Mihraç Ural neden Soçi’ye davet edildi? Mihraç Ural PKK’lı mı? Reyhanlı’da kaç kişiyi öldürmüştür? soruların yanıtları haberimizde. Suriye’de birçok katliamın baş aktörü olarak bilinen Ural, Suriye’de Acilciler Grubu Liderliğini yapıyor.

Mihraç Ural Soçi Kongresi’ne başka bir isimle katılmış! Diplomatik kaynaklar, Türkiye’nin Soçi’de muhalefeti temsil etmesine ilişkin olarak, “Eğer biz orada bu işlevi görmeseydik Anayasa Komitesine havuz oluşturacak liste tamamen telkinlerimiz dışında davet edilmiş kişilerden oluşacaktı. Muhalefetin bu liste içinde yer alma imkanı kalmayacaktı” dedi.

Mihraç Ural ile ilgili görsel sonucuKaynaklar Mihraç Ural’ın Soçi Kongresi’ne nasıl katıldığı sorusuna ise “başka bir isimle katıldı” cevabını verdi.

Reyhanlı’daki kanlı saldırının faili olarak bilinen ve grubu terörist ilan edilen Mihraç Ural’ın 2016 yılında Suriye’de muhaliflerin saldırısı sonucu öldürüldüğü söylenmişti. Ancak Ural’ın Rusya’nın Soçi kentindeki Suriye Zirvesinde ortaya çıkması şok etkisi yaptı.

Suriye’deki birçok katliamda parmağı bulunan ve 11 Mayıs 2013’te Reyhanlı’da düzenlenen saldırıda 52 kişinin ölümünden sorumlu terörist Mihraç Ural öldürüldüğü iddia edilmişti. Örgüt özellikle Hatay’da kök saldı. Acilciler Örgütüne 1976 yılında Yüksel Eriş aracılığıyla katıldı.

Örgütün liderliğini üstlendikten sonra Acilciler’in ana kanadı Halkın Devrimci Öncüleri’ni oluşturdu. İşte  Mihraç Ural ile ilgili merak edilenler…

Mihraç Ural ile ilgili görsel sonucu

Kaynaklar, Rusya’nın Soçi kentinde yapılan Suriye Ulusal Diyalog Kongresi ve öncesinde Viyana’da 25-26 Ocak tarihlerinde Cenevre görüşmeleri kapsamında düzenlenen Suriye konulu özel toplantıya ilişkin bilgi verdi.

Viyana’daki görüşmelerde “Soçi’de ne olacağı” üzerinde durulduğunu belirten kaynaklar, söz konusu toplantıda Rusya’dan üst düzey yetkililer, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri’nin Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura ve Türk heyetinin bulunduğunu anlattı.

Türkiye’nin bu süreçte ülkeleri, muhalefeti ve Mistura’yı, Soçi Kongresi’ni, Cenevre sürecine anlamlı katma değer sağlayacak bir egzersiz haline getirmek için teşvik ettiğini söyleyen kaynaklar, hem Viyana hem de Soçi’de ev sahibi Rusya’nın belirgin bir esneklik ve yapıcı tutum ortaya koyduğunu vurguladı.

Mihraç Ural ile ilgili görsel sonucuSoçi ve Astana düşüncesi gündeme geldiğinde Batı’daki Türkiye ile fikirdaş ülkelerde Soçi’nin kendi hedefi olan bir yol olup olmadığı yolunda kuşkular bulunduğunu hatırlatan kaynaklar, “Viyana’daki egzersiz yoluyla BM’nin endişelerinin giderilmesini sağladık. Burada hem bizim katkımız var hem de Rusya’nın Soçi bağlamında ne yapacağıyla ilgili verdiği imaj, ortaya koyduğu parametreler var.” diye konuştu.

Gelinen noktada herkesin tepkisinin olumlu olduğunu belirten kaynaklar, bunu bu noktaya getiren, sağlam tutan esas unsurun da Türkiye olduğunu vurguladı.

Diplomatik kaynaklar, Türkiye’nin Soçi’yi sadece Rusya’nın faaliyeti olarak görmediğini ve bir takım belirsizlikler olsa da garantör olarak sürecin başarısı için sonuna kadar desteklediğini ifade etti.

BİN 600 KİŞİYE DAVET

Soçi için yaklaşık bin 600 kişinin davet edildiğini, listeler üzerinden geçilse de muhalefetin birtakım endişelerinin tam olarak giderilmediği düşüncesiyle katılmama kararı aldığını hatırlatan kaynaklar, fakat bir kısım muhalefetin de Soçi’ye gittiğini ancak orada bir bayrak krizi yaşandığını anlattı. Kaynaklar, Rusya’nın bu konuyu “Bu, Suriye halkının mevcut tanınan bayrağı” diye açıkladığını aktardı.

Türkiye’nin süreci ilerletmek ve çabaların boşa gitmesini engellemek için meseleyi hem muhalefet hem de Rus tarafıyla ele aldığına dikkati çeken kaynaklar, neticede Türkiye’nin muhalefeti temsil etmesine karar verildiğini kaydetti.

Kaynaklar, “Dolayısıyla muhalefet açısından herhangi bir kayıp söz konusu olmadı. Fiziken katılmamış oldular ama katılsalardı yapmak istedikleri ne ise onların hepsi kayda geçirildi ve sonuç alındı.” ifadelerini kullandı.

Soçi’de Anayasa Komitesi kurulmasına ilişkin 150 kişilik isim listesinin belirlenmesi konusunda Mistura’ya yetki verildiğini bildiren kaynaklar, zaten Cenevre’de yapılmak istenen şeyin bu olması nedeniyle Soçi’nin söz konusu görüşmelere gerçek anlamda bir katma değer oluşturduğunu söyledi.

Kaynaklar, “Soçi kendi başına bir barış planı haline gelmedi. Onun sayesinde bir katma değer oluşturuldu. Çünkü Soçi’ye Suriye’nin değişik yerlerinden, değişik gruplardan kişiler katıldı. Ve bunlar Cenevre’de ortaya konan parametreleri ve Mistura’nın görev yönergesini de onaylamış oldular. Bu önemli bir şey. Zira bugüne kadar bunlar Cenevre’de rejim ve muhalefeti temsil eden yapı arasında sadece müzakere ediliyordu. Bundan sonraki süreçte BM Özel Temsilcisi Mistura’ya önemli bir sorumluluk verildi. 150 kişi seçmeyecek, muhtemelen 25-30 belki maksimum 40 kişilik bir komite oluşturacak.” ifadelerini kullandı.

Mihraç Ural ile ilgili görsel sonucu

MUHALAFET LİSTEDE OLMAZDI

Basındaki “Soçi’de rejim ile muhalefet görüşmesi yapıldığı”na yönelik iddiaları yalanlayan kaynaklar, rejimin zaten katılmadığını, sadece rejimi destekleyenlerin bireysel kapasiteleriyle katılımda bulunduğunu dile getirdi. Türkiye’nin muhalefeti temsili noktasında istişareler neticesinde Anayasa Komitesi kurulmasına havuz oluşturacak birtakım isimleri belirlediklerinin altını çizen kaynaklar, “Eğer biz orada bu işlevi görmeseydik

Anayasa Komitesine havuz oluşturacak liste tamamen telkinlerimiz dışında davet edilmiş kişilerden oluşacaktı. Muhalefetin

Mihraç Ural ile ilgili görsel sonucu

ANTAKYA’DAN SURİYE’YE

1956 yılında  Antakya’da doğan Mihraç Ural, Türkiye Halk Kurtuluş Partisi Cephesi örgütüne katıldı. THKP-C’de kopmalar yaşanmasının ardından, özellikle Hatay’da etkin olan THKP-C’de ‘nin Acilciler bölümüne katıldı. Örgütün liderliğini üstlendikten sonra Acilciler’in ana kanadı Halkın Devrimci Öncüleri’ni oluşturdu.

1977 yılında Adana’daki ABD Konsolosluğu bombalama eylemine gözcü olarak katıldı. 1978 yılında bir banka soygunu operasyonunda yakalandı. 1980 yılında adana cezaevinde gardiyanlara para verilerek sahte tahliye ile kaçmasının sağlandığı öne sürüldü. 1982 yılında Suriye’ye firar etti.

ESED’İN KASABI OLDU

Ural Esed ailesiyle akrabalığı olan eşi Malak Fadel üzerinden dönemin devlet başkanı Hafız Esed’in kardeşi Cemil Esed’le yakın ilişkiler kurdu. Bir yıl içinde vatandaşlık aldı. Edindiği imtiyazlar sayesinde varlıklı biri haline geldi. Hatay’ın Samandağı ilçesi başta olmak üzere civar bölgelerdeki halkın Suriye rejimine sempatisini sağlamak için çalıştı.

ÖMRÜ KATLİAMLARLA GEÇTİ

Ural Arap Baharı ve Suriye’deki halk hareketlerinin başlamasının ardından, 2012 yılı başlarında mezhepsel taban üzerinde faaliyet gösteren İskenderun sancağının kurtuluşu için Halk Cephesi – Suriye Direnişi örgütünü harekete geçirdi. Kendisine bağlı gruplarla, Lazkiye’nin Keseb ve Basit bölgelerinde faaliyet gösterdi. Ural’ın adı, 3 Mayıs 2013’te sahil şeridinde Sünnilerin yaşadığı Banyas ve Beyda köylerinde, çoğunluğu kadın ve çocuk en az 150 kişinin öldürüldüğü katliamda da geçti.

REYHANLI SALDIRISINDA PARMAĞI VAR

Mihraç Ural, Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde 11 mayıs 2013’te 52 kişinin hayatını kaybettiği bombalı saldırılarda da rol oynamıştı. Olayı soruşturan Adana Cumhuriyet Savcılığı, iddianamesinde, terörist Mihraç Ural’ın eylemi Suriye istihbaratıyla planladığı tespitine yer vermiş, saldırılarda bizzat yer aldığı, olayın 5 firari sanığıyla Suriye’de bulunduğu kaydedilmişti.

 

Mihraç Ural ile ilgili görsel sonucu

 

 

 

 

 

MİHRAÇ URAL KİMDİR?

Suriye’de birçok katliamın baş aktörü olarak bilinen Mihraç Ural, kendisini ‘Genç Uruba’cı olarak tanıttı. Öcalan’ı ‘kadim dostum’ diye anlatması ile de biliniyor.

Hatay’ın Antakya ilçesinde doğdu. THKP-C örgütüne girdi. Mahir Çayan’dan sonra THKP-C’de bölünmeler yaşandı. THKP-C Acilciler örgütü daha çok Hataylılar’dan oluştu.

Örgüt özellikle Hatay’da kök saldı. Acilciler Örgütüne 1976 yılında Yüksel Eriş aracılığıyla katıldı. Örgütün liderliğini üstlendikten sonra Acilciler’in ana kanadı Halkın Devrimci Öncüleri’ni oluşturdu.

Suriye iç savaşında Esad rejimine hizmet eden milis güçlerin komutanlarından ve Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde 2013’te düzenlenen bombalı saldırının sanığı Mihraç Ural’ın, muhaliflerin saldırısında öldürüldüğü iddia edildi.

Ahrar’uş Şam Askeri Sözcüsü Ebu Yusuf el-Muhacir, yaptığı açıklamada, Lazkiye’de rejim güçlerinin oldukça hareketli olduğunu ve bir süredir devam eden keşifler neticesinde bugün rejime ait bir askeri araç konvoyunu hedef aldıklarını anlattı.

trt.tv

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir