Ekonomi

Microsoft, siber güvenliğe 1 milyar dolar bütçe ayırdı

Microsoft Türkiye Genel Müdürü Murat Kansu, “Sadece siber güvenlikle ilgili 1 milyar dolardan fazla araştırma geliştirme çalışması yapıyoruz” dedi.

Microsoft Türkiye Genel Müdürü Murat Kansu, 1975’te kurulan Microsoft’un, Türkiye’de 1993’ten beri faaliyetlerini sürdürdüğünü söyledi.

Microsoft’un çeyrek asırdır dijital dönüşümün önderi olmaya çalıştığına işaret eden Kansu, “Hem kamuda hem özel sektörde bütün kurumları yeni teknolojilerle buluşturan, onları dönüştüren bir şirket olmaya çalıştık bu 25 yıl içerisinde. Herkesin yoğunlukla kullandığı Windows ve Office gibi ürünlerimizle Türkiye’de dijital farkındalığıyla yazılım ve teknoloji farkındalığını arttırmaya çalıştık” diye konuştu.

Bankacılıktan üretime, lojistikten turizme kadar çeşitli sektörlerde projelere imza attıklarını hatırlatan Kansu, 2 bin start-up’ı da desteklediklerini, genç girişimcileri daha fazla desteklemeye devam edeceklerini ifade etti.

Kansu, gelişen teknolojiyle bulut bilişime büyük öncelik verdiklerini vurgulayarak, “Bulut bilişimin geleceğin teknolojisi olduğuna inanıyoruz. Yapay zekanın, öğrenen sistemlerin, nesnelerin interneti gibi yeni teknolojilerin hep bulutta çalıştığını görüyorsunuzdur. Microsoft olarak bu alanda lider, önde giden şirketlerden biriyiz. Bunun Türkiye’de de yaygınlaşması için elimizden geleni yapıyoruz” dedi.

Çöpleri sensörlerle topluyorlar

Bulut teknolojilerinin demokratikleşme sağladığına inandıklarını belirten Kansu, gelişmiş ülkelerdeki teknolojilerin aynısının Türkiye’de kullanılabilmesine imkan sunarak eşitlik sağladığını, o nedenle Türkiye’nin ilerleyişi için bu teknolojinin önemli olduğunu anlattı.

Kansu, bulut bilişim, yapay zeka, nesnelerin interneti gibi teknolojinin sıcak konularında birçok yatırımları olduğunu belirterek, şöyle devam etti:

“Örneğin, belediyeciliğin teknolojik dönüşümüyle ilgili bir projemiz oldu. Fatih Belediyesi’nde bir start-up’ımızla yaptığımız bir çalışma. Çöp konteynerlerinin içerisine sensörler koyuldu. Çöp toplayan kamyonlar, kendi araçları içerisindeki ekranlardan hangi çöp konteynerlerinin dolu olduğunu görerek bir rota çizmek vasıtasıyla bir tek onlara gidip dolu olanları alıyorlar. Böylece hem trafik sıkışıklığına sebep olmuyor, hem de zamandan, maliyetten, yakıttan tasarruf ediyorlar. Bu büyük bir fayda sağladı.”

e-Devlet uygulamalarının çoğunda Microsoft teknolojilerinin kullanıldığına da dikkati çeken Kansu, nüfus ve vatandaşlıkla ilgili hizmetlerinin yanı sıra hac kurasında da bu teknolojilerin kullanıldığını anlattı.

“Dijital dönüşüm stratejimiz olmalı”

Kansu, Microsoft’un siber güvenliğe ilişkin yatırımlarına da değinerek, “Sadece siber güvenlikle ilgili 1 milyar dolardan fazla araştırma geliştirme yapıyoruz. Microsoft uzun yıllardır ürünlerin daha geliştirilmesi safhasında güvenliği birinci öncelik olarak koyuyor, bütün diğer özellikler bu güvenlik ana prensibi çerçevesi içerisinde inşa ediliyor” diye konuştu.

Türkiye’de dijital dönüşümün birçok sektörde başladığına dikkati çeken Kansu, ancak yapılması gereken çok şey olduğunu, hizmetlerin modernleştirilmesine önem verilmesi gerektiğini dile getirdi.

Bu noktada farkındalığın çok önemli olduğunun altını çizen Kansu, “Yeni teknolojilerden korkmamak çok önemli. Bulut bilişim gibi teknolojilerin kullanılması benim açımdan kritik. Dijital dönüşüm stratejimizin olması gerektiğini düşünüyorum” dedi.

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir