Sağlık & Yaşam

Mevsimsel grip salgını kapımızda

UHA HABER / Havaların aniden soğumasıyla birlikte birçok vatandaşın yakalandığı grip salgınına karşı uzmanlar vatandaşları uyarıyor. Bu salgın hangi yollarla bulaşır, en önemli belirtileri nelerdir ve grip olmamak için neler yapmalıyız? Merak ettiğiniz  bu soruların detayı haberimizde;

Sonbaharın gelmesiyle ve sıcaklıkların aniden düşmesiyle grip mevsiminin geldiğini belirten uzmanlar, bulaşıcı hastalığa yakalanmak istemeyen vatandaşların önlemlerini bir an önce alması gerektiğini belirtiyor.

GRİP SALGINI NASIL BULAŞIYOR

Uzmanlar, Grip salgınının en çok ortak eşyaların kullanılmasıyla ve salgın mikrobu taşıyan kişilerin öksürmesi, hapşırması ile birlikte havaya yayılan mikroplara doğrudan temasla bulaştığını belirtiyor. Bu salgından kurtulmanın temel faktörünün bir an önce gribe karşı aşı olunması yönünde hemfikir olan Uzmanlar, grip aşısının çoğu insan için kaçınılmaz olduğunu  belirtmesine karşın bazı vatandaşların ise kesinlikle grip aşısı olmaması yönünde açıklama yapıyor.

GRİP AŞISI KİMLER OLMALI?

  • 65 yaşından büyük kişiler
  • Kronik akciğer hastaları (Bronşit v.b)
  • Şeker hastaları (diyabet)
  • Astım hastaları
  • Kronik kalp ve damar sistemi hastaları (koroner arter hastaları)
  • Bağışıklık sistemi baskılanmış kişiler ( kronik kan hastalığı- hemoglobinopati- olanlar, kanser hastalığı, immunsupresif kullananlar)
  • Huzurevi, bakımevi v.b ortamlarda yaşayanlar

 PEKİ KİMLER GRİP AŞISI OLMAMALI

  • 6 aydan küçük bebekler
  • Yumurtaya karşı anafilaktik alerjisi olanlar (yani yumurta yediği zaman alerjik şoka girenler)
  • Hamileliğin ilk 3 ayında kadınlar ( ancak doktor tarafından gerekli olduğu tespit edilmesi halinde grip aşısı olabilirler)

GRİP SALGINININ BELİRTİLERİ

Klasik grip belirtilerine kusma, bulantı, yüksek ateş ve karın ağrısı olarak kendisini gösteriyor. Bu belirtilerin görünmesi halinde bir uzmanda yardım alınması gerekiyor.

GRİPTEN KORUNMAK İÇİN BUNLARI YAPIN

Hava sıcaklıklarının ani düşüşüyle birlikte salgın hastalıklar aldı başını gidiyor. Sosyal hayatınıza ara vermenize neden olan, vücut direnciniz düşüren bu salgınla mücadele etme yollarını sizler için derledik. İşte madde madde gripten korunmanın yolları;

Ellerinizi Sürekli Yıkayın

Ellerinizi bir yerle temas etmenin akabinde mutlaka yıkayın.virüsün en çok el temaslarıyla geçeceği üzerinde duran uzmanlar, bu salgın virüslerden baş etmenin temel etkeninin sık sık ellerin yıkanması olduğunu bildiriyor.

Dengeli Şekilde Beslenin

Vücudun temel ihtiyacı olan protein, karbonhidrat, yağ ve vitaminler yeterli biçimde alınmaması halinde, vücut direnci azalır ve solunum organları mukoza hücreleri de bu durumdan etkilenir. Böylelikle vücut salgına karşı savaşamaz hale gelir.

Bol Bol Su İçin

Solunum hücrelerinin nemli olması halinde virüs taşıyan damlacıklara karşı direnç sağlıyor. Bundan dolayı su içmek oldukça önemlidir. Uzmanlar su ihtiyacının azaldığı kış mevsiminde de dahil olmak üzere, her mevsimde günde en az 8-10 bardak su içilmesini öneriyor.

Düzenli Spor Yapın

Sağlıklı yaşamın bir parçası olan spor, gripten korunmak için de oldukça önemlidir. Yetişkin bir birey için haftada 3 gün, günde 1 saat olmak üzere spor yapılması gerekiyor.

HABER : Kader BASAYOĞUL

İSTANBUL, UHA Haber Ajansı

Pelin Çift İle Gündem Ötesi

‘Pelin Çift ile Gündem Ötesi’ her Cuma saat: 00.15’te TRT 1 Ekranlarında..

Veysel KAVRAYAN
Veysel KAVRAYAN
Veysel Kavrayan, (Eğitimci-Yazar-Gazeteci) Kocaeli’nde doğdu. İktisat Bölümü ve Kamu Yönetimi Bölümü'nde lisans eğitimini tamamladı. Pedagojik Formasyon Eğitimi aldı. Halen Medya ve İletişim eğitimi almaktadır. Kısa bir süre eğitim alanında görevlerde bulundu. Uluslararası bir prestij kozmetik firmasında Ankara Bölge Koordinatörü olarak çalıştı. Dünya Güzellik Yarışmaları Türkiye Başkanı Süha Özgermi'yle beraber önceleri baş asistanlık, sonrasında ortaklık yaptı. Türk Dünyası konusunda araştırmaları bulunuyor. Birçok haber ve araştırmaları hakkında ulusal ve uluslararası ödülleri mevcuttur. Çeşitli Sivil Toplum Kuruluşları'nda kurucu ve yönetici olarak görev almaktadır. Halk bilimi, gastronomi, sanat, tarih, ezoterizm, turizm, sağlık, sanat tarihi, ekoloji, geleneksel ve tamamalayıcı tıp ve mimari ilgi alanlarıdır. Çeşitli dergi ve gazetelerde yazmaktadır. İngilizce ve az derecede Rusça biliyor.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir