Ekonomi

Merkez Bankası Yönetimi Değişti TL Değer Kaybetti

UHA HABER / Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya’yı görevinden almasının ardından yeni bir mali huzursuzluğun doğabileceği kaygıları Türk lirasında değer kaybına neden oldu.

Cumhurbaşkanı tarafından yayınlanan kararnameyle Çetinkaya’nın yerine Merkez Bankası Başkan Yardımcısı olan Murat Uysal getirildi.

Erdoğan, yüksek faiz uygulaması nedeniyle Merkez Bankası Başkanı’nı sık sık eleştiriyordu.

Son olarak tekrar edilen İstanbul seçimlerinden üç gün önce Dolmabahçe Sarayı’nda yabancı basın mensuplarına “Ben Merkez Bankası’nın bağımsızlığı ifadesine katılıyorum. Ama şunu çok açık net söyleyeyim tabi faiz politikalarına hele hele yüksek faiz politikasına karşıyım. Faiz bize zarar veriyor, benim düşüncem bu ama benim düşüncemi en yakınımdaki arkadaşlarımın birçoğu paylaşmıyor. Ama tartışa tartışa bu işi çözeceğimize inanıyorum’’ diye konuşmuştu.

Reuters’ın geçtiği analiz haberde, Merkez Bankası’nın hükümetten bağımsızlığı konusunda kaygıların yabancı yatırımcı hareketlerini doğrudan etkileyen faktörlerden biri olduğuna dikkat çekilirken, bu hamleyle Merkez Bankası’nın gelecek günlerde faiz indirimine gidebileceği tahmini dile getiriliyor.

Türk lirası Pazartesi günü sabahın erken saatlerinde yaklaşık yüzde 3 düşüşle haftaya başladı, gün içindeyse az da olsa toparlandı. Cuma günününe oranla yüzde 2 düşüş yaşanan Dolar/TL kuru Pazartesi 5,74’ten kapandı.

Geçen yıl Türk lirasının yaşadığı düşüş sırasında Merkez Bankası faiz oranlarını lirayı desteklemek ve enflasyonla mücadele için yüzde 17,75’ten şimdiki seviyesi olan yüzde 24’e çıkartmıştı. Türk lirasındaki ani düşüşe ABD ile Türkiye arasındaki diplomatik ve ticari kriz, Erdoğan’ın ekonomi politikaları, ülkenin yüksek dış borcunun oluşturduğu kaygılar neden olmuştu.

Çetinkaya’nın Merkez Bankası Başkanlığı’ndaki dört yıllık dönemi gelecek yıl sona erecekti. Erdoğan kararnameyi geçen yaz yürürlüğe giren yeni Cumhurbaşkanlığı sisteminin tanıdığı yetkilerle çıkarttı. Daha önce böyle bir kararın bakanlar kurulunun onayından geçmesi gerekiyordu.

(UHA) Uluslararası Haber Ajansı / ANKARA, VOA

Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur Türkeli 24.08.1989 yılında Almanya'nın başkenti Berlin kentinde dünyaya geldi. Liseye kadar Almanya'da okudu. 2009-2013 yılları arasında Lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi'nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde Uluslararası İlişkiler bölümünde gerçekleştirdi. 2014-2017 yılları arasında Yüksek Lisans eğitimini Almanya'nın Nürnberg kentinde Friedrich-Alexander-Üniversitesi'nin Beşeri/Sosyal Bilimler ve Teoloji Fakültesi'nde uzmanlık alanı olarak Siyaset Bilimini seçtiği Ortadoğu Çalışmaları bölümünde tamamladı. Çeşitli kuruluşlarda mesleğiyle ilgili staj ve çalışma imkanı buldu. NSU terör örgütüyle ilgili yaptığı, haber ve araştırmaları birçok medyada yayınlandı. Bir dönem T.C Berlin Büyükelçiliği'nde de staj yaptı. Anadil seviyesinde Almanca ve iyi derecede İngilizce biliyor.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir