Avrupa

Merkel: Irkçılık toplumumuz içindeki zehirdir

Seksenler_2019 banner

UHA HABER / Almanya Başbakanı Angela Merkel Hanau saldırısıyla ilgili açıklamasında “Irkçılık bir zehirdir, nefret bir zehirdir. Ve bu zehir toplumumuzda mevcut” diye konuştu.

Mustafa Kemal ATATÜRK(UHA) Uluslararası Haber Ajansı’nın (dpa)’ya dayandırdığı haberine göre,Almanya Başbakanı Angela Merkel Hanau’da dün gece meydana gelen ve 9 kişinin öldürüldüğü saldırıyla ilgili bir açıklama yaptı.

Başkent Berlin’de yaptığı açıklamada Merkel “bugün ülkemiz için son derece üzüntü verici bir gün” diye konuştu.

Merkel “Bunca vatandaşın korkunç bir biçimde ölümünden dolayı bugün Hanau’daki insanların hissettiği derin acıyı ben ve Almanya’nın tümünde insanlar hissediyoruz” dedi.

Almanya Başbakanı Merkel halkın taziye duygularının ölenlerin yakınlarına güç vermesini umduğunu söyledi. Ayrıca saldırıya maruz kalanların saldırının sadece bedensel değil ruhsal sonuçlarının da üstesinde gelmesini umut ettiğini ifade etti. Sabahın erken saatlerinden beri olayla ilgili bilgi aldığını söyleyen Merkel, Brüksel’deki Avrupa Birliği zirvesi esnasında da sürekli olarak bilgilendirildiğini ifade etti.

Almanya Başbakanı Angela MerkelMerkel: Sonuna kadar aydınlatılacak

Almanya Başbakanı Merkel, saldırının arka planının “sonuna kadar” aydınlatılması için her şeyin yapılacağı sözünü verdi.

“Nihai bir değerlendirme yapmak için henüz çok erken” diyen Merkel “Şu anda eldeki birçok veri failin aşırı sağcı, ırkçı güdülerle hareket ettiğine işaret ediyor. Farklı bir kökenden gelen, inanca ya da görünüme sahip olan insanlara duyduğu nefretle hareket ettiğine” dedi.

Almanya Başbakanı Merkel “Irkçılık bir zehirdir, nefret bir zehirdir. Ve bu zehir toplumumuzda mevcut. Sayısı oldukça çok olan cinayetin sorumlusu da budur. NSU’nun eylemlerinden (Kassel Bölge Valisi) Walter Lübcke cinayetine, oradan Halle’deki cinayetlere kadar” ifadelerini kullandı.

Federal Hükümet ve tüm devlet kurumlarının ülkedeki “her bir insanın haklarını ve haysiyetini” savunacağını belirten Merkel “Vatandaşları köken ya da din gözeterek ayırmıyoruz. Almanya’yı bölmeye çalışanlara tüm gücümüz ve kararlılığımızla karşı çıkıyoruz” dedi.

Almanya’nın Hanau kentinde iki nargile bara dün gece düzenlenen silahlı saldırıda 9 kişi hayatını kaybetti. 43 yaşındaki saldırgan ikamet ettiği evde 72 yaşındaki annesiyle birlikte ölü olarak bulundu. Saldırganın annesini öldürdükten sonra intihar ettiği tahmin ediliyor.

[UHA Haber Ajansı, 20 Şubat 2020]

Pelin Çift İle Gündem Ötesi

‘Pelin Çift ile Gündem Ötesi’ her Cuma Payitaht “Abdülhamid”den sonra TRT 1 Ekranlarında..

Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur Türkeli 24.08.1989 yılında Almanya'nın başkenti Berlin kentinde dünyaya geldi. Liseye kadar Almanya'da okudu. 2009-2013 yılları arasında Lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi'nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde Uluslararası İlişkiler bölümünde gerçekleştirdi. 2014-2017 yılları arasında Yüksek Lisans eğitimini Almanya'nın Nürnberg kentinde Friedrich-Alexander-Üniversitesi'nin Beşeri/Sosyal Bilimler ve Teoloji Fakültesi'nde uzmanlık alanı olarak Siyaset Bilimini seçtiği Ortadoğu Çalışmaları bölümünde tamamladı. Çeşitli kuruluşlarda mesleğiyle ilgili staj ve çalışma imkanı buldu. NSU terör örgütüyle ilgili yaptığı, haber ve araştırmaları birçok medyada yayınlandı. Bir dönem T.C Berlin Büyükelçiliği'nde de staj yaptı. Anadil seviyesinde Almanca ve iyi derecede İngilizce biliyor.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir