Avrupa

Merkel, Hitler’e suikast girişimi düzenleyenleri andı

UHA HABER / Almanya Başbakanı Merkel, 1944 yılında Hitler’e suikast düzenleyenlerin örnek alınacak kişiler olduğunu vurguladı. Merkel, günümüzde de aşırı sağcılarla kararlı bir biçimde mücadele çağrısı yaptı.

(UHA) Uluslararası Haber Ajansı Berlin Temsilcisi Tuba Nur TÜRKELİ‘nin haberine göre, Almanya Başbakanı Angela Merkel, Adolf Hitler’e düzenlenen suikast girişiminin 75. yıl dönümü dolayısıyla açıklamada bulundu.

Başbakan Merkel, yayınladığı video mesajında, aşırı sağcılıkla kararlı bir biçimde mücadele edilmesi çağrısında da bulundu.

20 Temmuz tarihinde, Nasyonal Sosyalizm iktidarına karşı duran herkesi andıklarını hatırlatan Angela Merkel, bugün de demokrasiyi yıkmak isteyen tüm eğilimlere karşı durmakla yükümlü olduklarını ifade etti.

Başbakan Merkel, Nazi Almanyası’nda 20 Temmuz 1944 tarihinde Albay Claus von Stauffenberg öncülüğünde bir grup subayın, Adolf Hitler’i bir bombalı saldırı ile öldürmeye çalışdığını, ancak suikast girişiminin başarısız olduğunu belirtti.

Almanya Başbakanı Merkel, yayınladığı video mesajında ayrıca, Hitlerin hafif yaralı olarak kurtulduğuna da değinerek, Stauffenberg ve suikast girişiminin arkasında bulunan yaklaşık 200’e yakın isimin de idam edildiğine dikkat çekti.

advertisement

“Teşekkür borçluyuz

20 Temmuz suikast girişiminde bulunanları “örnek” olarak nitelendiren Angela Merkel, vicdanlarının sesini dinleyerek, Nasyonal Sosyalizm karanlığına gömülmüş olan Almanya’nın tarihine damga vurduklarını ifade etti.

Başbakan Merkel, bu kişilere teşekkür borçlu olduklarına da değinerek, “bu tür eylemler olmasaydı belki de anayasamız bugünkü haliyle ortaya çıkmayacaktı. Bugünümüzü bu insanların cesareti üzerine inşa edebiliriz. Tarihimizin bu sayfası olduğu için mutluyuz” dedi.

Başbakan‘dan tüm topluma çağrı

Almanya Başbakanı Angela Merkel, video mesajında ülkede aşırı sağcıların da sayısının giderek arttığını açıkladı.

Başbakan Merkel, Kassel Bölge Valisi Walter Lübcke’nin öldürülmesinin, siyasi sorumluluk alanların korunması konusunun ne kadar önemli olduğunu gözler önüne serdiğine vurgu yaptı.

“Burada herkesin gayet açık bir sinyal vermesi gerek” diyen Başbakan Merkel, herkesi “demokrasinin ve sivil toplumun güçlü olması ve aşırı sağcılara hiçbir şans tanınmaması” yönünde toplumda çaba sarf etmeye davet etti.

HABER: Tuba Nur TÜRKELİ / Almanya Temsilcisi

(UHA) Uluslararası Haber Ajansı / BERLİN, DW

Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur Türkeli 24.08.1989 yılında Almanya'nın başkenti Berlin kentinde dünyaya geldi. Liseye kadar Almanya'da okudu. 2009-2013 yılları arasında Lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi'nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde Uluslararası İlişkiler bölümünde gerçekleştirdi. 2014-2017 yılları arasında Yüksek Lisans eğitimini Almanya'nın Nürnberg kentinde Friedrich-Alexander-Üniversitesi'nin Beşeri/Sosyal Bilimler ve Teoloji Fakültesi'nde uzmanlık alanı olarak Siyaset Bilimini seçtiği Ortadoğu Çalışmaları bölümünde tamamladı. Çeşitli kuruluşlarda mesleğiyle ilgili staj ve çalışma imkanı buldu. NSU terör örgütüyle ilgili yaptığı, haber ve araştırmaları birçok medyada yayınlandı. Bir dönem T.C Berlin Büyükelçiliği'nde de staj yaptı. Anadil seviyesinde Almanca ve iyi derecede İngilizce biliyor.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir