Avrupa

Merkel Finlandiya Başbakanını Ağırladı

UHA HABER / Almanya Başbakanı Merkel Finlandiya Başbakanı Rinne’yi ağırladı. Görüşmede Avrupa’nın birliğine vurgu yapıldı. 

ne mutlu türküm diyene ile ilgili görsel sonucu

Uluslararası Haber Ajansı’nın haberine göre Almanya Başbakanı Angela Merkel dün Başbakanlık konutunda Finlandiya Başbakanı Antti Rinne’yi askeri bir törenle karşıladı.

Merkel yine titreme nöbeti geçirdi 

Ancak Merkel’in milli marşların okunduğu sırada yine titreme nöbeti geçirdiği gözlendi. Söz konusu olay, başbakanın birkaç hafta içinde gözler önünde geçirdiği üçüncü titreme nöbeti oldu. Ardından bir hükümet sözcüsü, Merkel’in sağlık durumunun iyi olduğunu ve Finlandiya Başbakan ile görüşmelerini aynen planladığı gibi sürdürüleceğini açıkladı.

Finlandiya’nın AB Dönem Başkanlığına destek

Ortak bir görüşmede ikili ilişkileri, Avrupa ve uluslararası meseleleri ele alan iki lider ardından basın açıklaması yaptı.

Merkel, Finlandiya‘nın AB Konseyi Dönem Başkanlığında Avrupa’nın önündeki zorluklar karşısında Finlandiya’ya destek vermek istediklerini söyledi ve Finlandiya ne kadar sorun çözebilirse, 2020’nin ikinci yarısında Almanya’nın AB başkanlığında o kadar az sorunla karşılaşacağını belirtti.

Başbakan Rinne ise, görüşmelerin iki ülke arasındaki yakın ilişkileri, hem ikili, hem de Avrupa bazında daha da güçlendirdiğini vurguladı. Rinne, özellikle Finlandiya’nın dönem başkanlığında yapılacak görevlerde Almanya’nın verdiği destek için teşekkür etti.

Merkel, ayrıca Almanya’nın orta vadeli finansal perspektifinde Finlandiya’yı olabildiğince ileriye taşıma konusunda destekleyeceklerini açıkladı.

Ortak çıkarlara vurgu

Almanya ve Finlandiya’nın ortak çıkarlarına değinen Merkel, Afrika ile olan ortaklıklarını, iklim korumasını, araştırma, digitalleşme ve yapay zeka alanlarını da ortak öncelikler olarak sıraladı.

Ayrıca, AB içinde uyuşmanın – örneğin Yapısal Fonlar ve Uyum Fonu aracılığıyla – önemli bir konu olduğunu vurgulayan Merkel, “Bütün bunları sınırlı bir mali bütçeyle tek bir başlık altında toplamak kesinlikle zor bir iş olacak, ancak burada birlikte çok çalışacağız” diye konuştu.

Merkel, Avrupa Konseyi’nde AB Komisyonu Başkanını seçme kararının kolay olmadığını vurguladı. Dengeli ve uygun bir personel paketinin önerilmeye çalışıldığını belirtti.

AB Komisyon Başkanı’nın rolü üzerine de konuşan Merkel, Komisyon başkanını Avrupa’nın içinde ve dışında, tüm Avrupa Birliği Üye Devletlerinin Başkanı olarak gördüklerini söyledi.

Avrupa’nın birliğine vurgu 

Merkel, Avrupa’daki en üst düzey pozisyonların seçimlerinde belirleyici olan noktanın coğrafi dağılımın değil, Avrupa’nın birliğinin olduğunu vurguladı.

Almanya ve Finlandiya, ikili alanda da yakın istişare kurmaya devam edeceklerini ve enerji politikasında, fosil yakıtlardan yenilenebilir enerji kaynaklarına geçişte, birlikte çalışacaklarına karar verdiklerini dile getirdiler.

Antti Juhani Rinne, Finlandiya Sosyal Demokrat Partisi’nin bir üyesidir ve 6 Haziran 2019’dan bu yana Finlandiya Başbakanıdır. Temmuz ayının başından bu yana, Finlandiya Aralık ayı sonuna kadar AB Dönem Başkanlığını yürütmektedir.

HABER: Tuba Nur TÜRKELİ / BERLİN 

(UHA) Uluslararası Haber Ajansı / Almanya Temsilcisi 

Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur Türkeli 24.08.1989 yılında Almanya'nın başkenti Berlin kentinde dünyaya geldi. Liseye kadar Almanya'da okudu. 2009-2013 yılları arasında Lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi'nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde Uluslararası İlişkiler bölümünde gerçekleştirdi. 2014-2017 yılları arasında Yüksek Lisans eğitimini Almanya'nın Nürnberg kentinde Friedrich-Alexander-Üniversitesi'nin Beşeri/Sosyal Bilimler ve Teoloji Fakültesi'nde uzmanlık alanı olarak Siyaset Bilimini seçtiği Ortadoğu Çalışmaları bölümünde tamamladı. Çeşitli kuruluşlarda mesleğiyle ilgili staj ve çalışma imkanı buldu. NSU terör örgütüyle ilgili yaptığı, haber ve araştırmaları birçok medyada yayınlandı. Bir dönem T.C Berlin Büyükelçiliği'nde de staj yaptı. Anadil seviyesinde Almanca ve iyi derecede İngilizce biliyor.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir