Avrupa

Merkel AB’de Görev İstemiyor

UHA HABER / 2021’de koltuğu bırakacak olan Almanya Başbakanı Angela Merkel ileride Brüksel’de görev üstlenebileceği yönündeki spekülasyonlara ilişkin açıklama yaparak, yeni bir görev için hazır olmayacağını belirtti. 

Diriliş Ertuğrul ile ilgili görsel sonucu

Görevinin sona ermesinin ardından Avrupa Birliği bünyesinde bir rol üstlenebileceği yönündeki iddialara ilişkin açıklama yapan Almanya Başbakanı Angela Merkel, Hollanda Başbakanı Mark Rutte ile görüşmesi sonrası Berlin’de düzenlediği basın toplantısında, Avrupa dahil olmak üzere nerede olursa olsun, yeni bir siyasi görev için hazır olmayacağını söyledi.

Şansölyenin Alman günlük gazetesi Süddeutsche Zeitung’a verdiği röportaj, Merkel’in başbakanlık koltuğunu bıraktıktan sonra AB’de görev üstlenebileceği yönünde spekülasyonlara yol açmıştı. Açıklamasında, çoğu insanın, o da dahil olmak üzere, Avrupa hakkında endişe ettiğini ifade eden Merkel, “Bu durum, Avrupa’nın bir geleceği olmasını sağlama konusunda beni daha sorumlu hissettiriyor” diye konuştu. Bu ifadelerine de açıklık getiren Merkel, Avrupa’nın içerisinde bulunduğu kutuplaşma karşısında bir başbakan olarak iyi ve işleyen bir Avrupa’yı teşvik etmenin görevi olduğunu kaydetti.

31 Ekim’de AB Komisyonu Başkanlığı görevinden ayrılacak olan Jean-Claude Juncker de geçtiğimiz ay verdiği bir röportajda Merkel’in Avrupa Birliği’nde üst düzey bir görev üstlenmek için “son derece vasıflı” olduğunu belirtmişti.

2021e kadar görevde kalacak mı?

Geçen senenin Aralık ayında 18 yıldır liderliğini yaptığı Hristiyan Demokratik Birlik’teki (CDU) koltuğunu bırakan Merkel, 2021’de de başbakanlığı bırakacağını açıklamıştı.

Hafta içerisinde konuya ilişkin açıklama yapan Merkel, insanlar onları artık görmek istemeyene dek siyasetçilerin görevde kalmaması gerektiğini ifade etmişti.

CDU liderliğini üstlenmiş olan ve bir sonraki dönemde başbakanlık için yarışması beklenen Merkel’in halefi Annegret Kramp-Karrenbauer de geçen hafta yapmış olduğu bir açıklamada 2021’den önce Merkel’den görevi almak gibi bir hırsının olmadığını söylemiş ve “Başbakan ve hükümet tam bir dönem için göreve seçilir ve vatandaşlar bu yetkiyi ciddiye almalarını beklemekte haklıdır” diye eklemişti.

HABER: Tuba Nur TÜRKELİ / BERLİN 

(UHA) Uluslararası Haber Ajansı / Almanya Temsilcisi 

Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur Türkeli 24.08.1989 yılında Almanya'nın başkenti Berlin kentinde dünyaya geldi. Liseye kadar Almanya'da okudu. 2009-2013 yılları arasında Lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi'nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde Uluslararası İlişkiler bölümünde gerçekleştirdi. 2014-2017 yılları arasında Yüksek Lisans eğitimini Almanya'nın Nürnberg kentinde Friedrich-Alexander-Üniversitesi'nin Beşeri/Sosyal Bilimler ve Teoloji Fakültesi'nde uzmanlık alanı olarak Siyaset Bilimini seçtiği Ortadoğu Çalışmaları bölümünde tamamladı. Çeşitli kuruluşlarda mesleğiyle ilgili staj ve çalışma imkanı buldu. NSU terör örgütüyle ilgili yaptığı, haber ve araştırmaları birçok medyada yayınlandı. Bir dönem T.C Berlin Büyükelçiliği'nde de staj yaptı. Anadil seviyesinde Almanca ve iyi derecede İngilizce biliyor.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir