Dünya

McKenzie: ‘Amerika’nın Önlemleri Sonucu İran Geri Adım Attı’

UHA HABER / ABD’nin Ortadoğu’daki askeri varlığını arttırması İran’a geri adım attırdı. Amerika Merkez Kuvvetler Komutanı Korgeneral Frank McKenzie, tehdidin henüz tam olarak geçmediğini ama İran’ın geri çekilerek bir muhakeme yaptığını söyledi.

Üç gazeteciyle gerçekleştirdiği röportajda konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Korgeneral McKenzie, halen daha İran’ın bölgedeki Amerika çıkarlarına ve askeri varlığına yönelik tehdidinin devam ettiğini söyledi.

Mckenzie, “Tehdidin tamamen ortadan kalkmadığına inanıyorum. Büyük bir tehdit olduğuna inanıyorum” dedi.

Bağdat’ta gazetecilere konuşan McKenzie, Amerika’nın bölgeye askeri yığınağının şu aşamada İran’a geri adım attırdığını ancak bunun stratejik bir geri çekilme olup olmadığı konusunda emin olamadığını söyledi. Amerikalı komutan söz konusu İran tehdidine yönelik olarak belirgin herhangi bir örnek vermedi.

Amerika Başkanı Donald Trump’ın, Amerika’yı 2015 yılında imzalanan İran nükleer anlaşmasından çekmesinin ardından iki ülke arasındaki tansiyon yükselmeye başladı. Son olarak da Amerikan yönetimi bölgedeki Amerika çıkarları ve askerlerine yönelik saldırı tehdidi olduğu gerekçesiyle Ortadoğu’ya takviye asker gönderme kararı aldı ve bölgeye uçak gemisi ve bombardıman uçakları sevk etti.

Amerika, ayrıca İran’ı bölgeyi istikrarsızlaştırmak adına girişimlerde bulunmakla da suçluyor. Bu çerçevede Birleşik Arap Emirlikleri’nde, petrol tankerlerine yapılan saldırılar konusunda da Amerikan yönetimi İran’ı suçluyor.

Perşembe günü de Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan ve Norveç, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi üyelerine tanker saldırılarının sürat tekneleri ve dalgıçlar kullanılarak yapıldığının tespit edildiğini anlattılar. Ancak saldırılarla ilgili detaylar anlatılırken İran’a yönelik herhangi bir atıfta bulunmadılar.

Suudi Arabistan’ın Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Abdullah El Muallimi’yse daha önce yaptığı bir açıklamada, saldırılardan İran’ın sorumlu olduğunu söylemişti.

Son olarak Amerika Başkanı Donald Trump da Fransa Cumhurbaşkanı Macron’la yaptığı görüşmede de İran’ın müzakere istemesi halinde bunu yapmaya hazır olduklarını ancak İran’ın nükleer silaha sahip olmasına izin vermeyeceklerini söyledi.

(UHA) Uluslararası Haber Ajansı /  WASHINGTON, VOA

Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur Türkeli 24.08.1989 yılında Almanya'nın başkenti Berlin kentinde dünyaya geldi. Liseye kadar Almanya'da okudu. 2009-2013 yılları arasında Lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi'nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde Uluslararası İlişkiler bölümünde gerçekleştirdi. 2014-2017 yılları arasında Yüksek Lisans eğitimini Almanya'nın Nürnberg kentinde Friedrich-Alexander-Üniversitesi'nin Beşeri/Sosyal Bilimler ve Teoloji Fakültesi'nde uzmanlık alanı olarak Siyaset Bilimini seçtiği Ortadoğu Çalışmaları bölümünde tamamladı. Çeşitli kuruluşlarda mesleğiyle ilgili staj ve çalışma imkanı buldu. NSU terör örgütüyle ilgili yaptığı, haber ve araştırmaları birçok medyada yayınlandı. Bir dönem T.C Berlin Büyükelçiliği'nde de staj yaptı. Anadil seviyesinde Almanca ve iyi derecede İngilizce biliyor.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir