Şehir Haberleri

Mardin’nin kültürel değerleri, MARMEK ile hayat buluyor

Mardin Büyükşehir Belediyesi, şehrin kültürel değerlerinin unutulmaması ve gelecek nesillere aktarılması için çalışmalarını sürdürüyor.

Mardin'in kültürel değerleri, hayat buluyor ile ilgili görsel sonucu

(TÜHA) Türkuaz Uluslararası Haber Ajansı‘nın edindiği bilgiye göre, Mardin Büyükşehir Belediyesi tarafından açılan ‘MARMEK‘in sayesinde bugüne kadar yaklaşık 47 bin kadın meslek edindi.

MARMEK ile ilgili görsel sonucu

Mardin Meslek Edindirme Kursları’da (MARMEK) açılan kilim, dikiş nakış, süsleme, seramik ve boyama gibi atölyelerde şehre özgü, kapı tokmakları, çarık, takunya, kilim, çiçekli kumaşla yapılmış yöresel giyim kıyafetleri, kilim ile duvar süslemelerine hayat veriliyor.

MARMEK ile ilgili görsel sonucu

Vali/Büyükşehir Belediye Başkan V. Mustafa Yaman, MARMEK ile Mardin’in tarihi kültürel değerlerini gelecek nesillere aktarmak istediklerini ifade ederek, Meslek edindirme merkezi’nde şuana kadar yaklaşık 200 kurs açtıklarını ve bu kurslarda binlerce Mardinli kadını meslek sahibi yaparak sertifikalarını verdiklerini ifade etti.

MARMEK ile ilgili görsel sonucu

“MARMEK’in yapmış olduğu güzel çalışmalardan bir tanesi de, şehrin tarihi kültürel değerlerine yeniden hayat vermesi oldu” diyen Yaman, bu kapsamda özellikle unutulmaya yüz tutmuş kapı tokmakları, duvar süslemeleri, kilim, boyama, çiçekli kumaşla yapılan kıyafetler gibi tarihi değerleri gün yüzüne çıkardıklarını açıkladı.

MARMEK ile ilgili görsel sonucu

Vali/Büyükşehir Belediye Başkan V. Mustafa Yaman, açmış oldukları ücretsiz kurslarla kadınlara öğreterek yok olmasının önüne geçtiklerini ve burada bir nevi geçmiş ile geleceği bir araya getirdiklerini kaydetti.

 MARDİN, UHA HABER

Bu haberi paylaşınız!

Kalk Gidelim Başlıyor!

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir