Kültür-Sanat

Manisa Aigai Antik Kenti’nde et balık pazarı bulundu

Manisa Yunusemre’de 2 bin 200 yıllık Aigai Antik Kenti’nde kazı çalışmalarında pazar yerine ulaşıldı.

Arkeolojik çalışmalar, sayısız uygarlığa beşiklik yapan Anadolu’nun geçmişine ışık tutmaya devam ediyor.

Kazı yapılan yerlerden biri de Manisa Yunt Dağı eteklerindeki 2 bin 200 yıllık Aigai Antik Kenti.

Aigai, Bergama Krallığı ile birlikte üzerine yazı yazmak için keçi derisinden yapılan parşömeni ile meşhurdu.

Antik kentte Celal Bayar Üniversitesi Arkeoloji Bölümünün yürüttüğü kazı çalışmaları bu yıl agora çevresinde yoğunlaştı. Yuvarlak planlı bir yapıyı daha yakından inceleyen ekip, önemli bulgulara ulaştı.

Manisa Aigai Antik Kenti'nde et balık pazarı bulundu ile ilgili görsel sonucu

Aigai’de arkeolojik kazılar 15 yıldır sürüyor

Kazı ekibi haftalar süren çalışma sonrasında, bin 900 yıllık olduğu tahmin edilen et ve balık pazarını tamamen gün ışığına çıkarmayı başardı.

Manisa Celal Bayar Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yusuf Sezgin, “Biz kazıya başladığımız yıllarda bunun ne olduğunu çok anlayamamıştık. Fakat kazılar sonrasında anladık ki bu aslında bir makellon. Yani et balık pazarı” dedi.

Aigai’de arkeolojik kazılar 15 yıldır sürüyor. Bugüne kadar ortaya çıkarılan yapıların en ünlüsü ise büyük depremlere direnen devasa Agora duvarı. Kazılarda bulunan heykel ve döneme ait eşyalar Manisa Arkeoloji Müzesi’nde sergileniyor.

Kenan Yücel / TRT Haber

Bu haberi paylaşınız!

Kalk Gidelim Başlıyor!

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir