Avrupa

Malta Başbakanı Bırakıyor

UHA HABER / Malta Başbakanı Joseph Muscat düzenlediği basın toplantısında görevini bırakacağını açıkladı.

Muscat iktidardaki İşçi Partisi’nden gelecek yıl 12 Ocak’ta yeni lideri seçecek şekilde hazırlıklara başlamasını isteyeceğini belirtti.

Muscat’a yönelik istifa çağrıları, 2017 yılında yolsuzluk karşıtı gazeteci Daphne Caruana Galizia’nın bombalı araçla öldürülmesinin ardından yapılan soruşturmada üst düzey yetkililer ve bazı bakanlarla yakın ilişkisi olan bir iş adamının suçlanması üzerine artmıştı.

Göstericiler Muscat’ın hemen istifasını istiyordu.

Muscat 6 yıldır başbakanlık koltuğunda oturuyor.

Pazar günkü basın toplantısında Muscat, Malta’nın yeni bir başlangıca ihtiyacı olduğunu ve kendisinin sadece bu işareti verebileceğini kaydetti.

Muscat’ın kararı İşçi Partisi’nin parlamento grubuyla yaptığı 4 saatlik bir toplantının ardından geldi.

Toplantıda partinin Muscat’ın alacağı her karara destek verme sözü çıktığı belirtiliyor.

Öldürülen gazetecinin ailesi de Muscat’ın geçen 2 yılda ülkedeki siyaseti temzilemek için bir şey yapmadığını belirtiyor.

Cinayetle ilgili 50’lili yaşlarda olan 3 kişi suçlanıyor.

Söz konusu 3 kişi 2017 Aralık ayında tutuklanmıştı. 3 kişi suçlamaları reddediyor.

VALLETTA, VOA, UHA HABER 

Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur Türkeli 24.08.1989 yılında Almanya'nın başkenti Berlin kentinde dünyaya geldi. Liseye kadar Almanya'da okudu. 2009-2013 yılları arasında Lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi'nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde Uluslararası İlişkiler bölümünde gerçekleştirdi. 2014-2017 yılları arasında Yüksek Lisans eğitimini Almanya'nın Nürnberg kentinde Friedrich-Alexander-Üniversitesi'nin Beşeri/Sosyal Bilimler ve Teoloji Fakültesi'nde uzmanlık alanı olarak Siyaset Bilimini seçtiği Ortadoğu Çalışmaları bölümünde tamamladı. Çeşitli kuruluşlarda mesleğiyle ilgili staj ve çalışma imkanı buldu. NSU terör örgütüyle ilgili yaptığı, haber ve araştırmaları birçok medyada yayınlandı. Bir dönem T.C Berlin Büyükelçiliği'nde de staj yaptı. Anadil seviyesinde Almanca ve iyi derecede İngilizce biliyor.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir