Avrupa

Mahkeme: “Göç öldürür!” afişi kısmen gerçeği yansıtıyor

UHA HABER / Giessen’de bir mahkeme tarihten örneklerin “göçün ölüm ve felakete neden olabileceğini” gösterdiği gerekçesiyle aşırı sağcı NPD’nin “Göç öldürür!” şeklindeki afişinin “kısmen gerçeği yansıttığına” hükmetti.

tüha haber kiev haberleri ile ilgili görsel sonucu

Almanya’da Giessen İdare Mahkemesi, tarihten örneklerin “göçün ölüm ve felakete neden olabileceğini” gösterdiği gerekçesiyle aşırı sağcı Nasyonal Demokrat Parti’nin (NPD) “Göç öldürür!” şeklindeki afişinin “kısmen gerçeği yansıttığına” hükmetti.

Frankfurt yakınlarındaki Giessen’deki mahkeme “Göç öldürür! (Migration tötet!)” ifadesine yer veren aşırı sağcı NPD’nin seçim afişinin “en azından kısmen gerçeği yansıttığına” ve ırksal nefret içermediğine hükmetti.

Legal Tribune Online ve Yazı İşleri Ağı‘nın (RND) haberine göre tarihten örnekler veren hakim Andreas Hofer, “yabancılara dostane tavır sergileyen” Roma İmparatorluğu’nun Kavimler Göçü sonucunda yıkıldığını, bunu Avrupa’dan Amerika katasına göçün izlediğini, bunun ise Amerikan yerlileri için ölümcül sonuçları olduğunu kaydetti. Hakim “Tarihten bu örnekler göçün gerçekten ölüm ve felakete neden olabileceğini” göstermektedir ifadelerine yer verdi.

Kararda ayrıca Avrupa’ya ulaşmak için Akdeniz’i geçmeye çalışırken hayatını kaybeden çok sayıdaki sığınmacının da “göçün neden olduğu bir diğer ölümcül tehlikeyi” ortaya koyduğu kaydedildi.

Ne olmuştu?

Aşırı sağcı NPD’nin 2019 Avrupa Parlamentosu seçimleri için kullandığı afişlerde “İşgali durdur: göç öldürür!” ifadesine yer veriliyordu. Kent yönetimi “nefret söylemi içerdiği” gerekçesiyle NPD’den seçim afişlerini iki gün içinde kaldırmasını talep etmiş, NPD bunun üzerine konuyu mahkemeye taşımıştı.

Alman basınında yer alan haberlere göre hakim Andreas Hofer 2015’te de “Fazla göçün Alman kültürünün ölümüne neden olabileceği” şeklinde bir açıklama yapmıştı.

BERLİN, DW, UHA HABER 

Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur Türkeli 24.08.1989 yılında Almanya'nın başkenti Berlin kentinde dünyaya geldi. Liseye kadar Almanya'da okudu. 2009-2013 yılları arasında Lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi'nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde Uluslararası İlişkiler bölümünde gerçekleştirdi. 2014-2017 yılları arasında Yüksek Lisans eğitimini Almanya'nın Nürnberg kentinde Friedrich-Alexander-Üniversitesi'nin Beşeri/Sosyal Bilimler ve Teoloji Fakültesi'nde uzmanlık alanı olarak Siyaset Bilimini seçtiği Ortadoğu Çalışmaları bölümünde tamamladı. Çeşitli kuruluşlarda mesleğiyle ilgili staj ve çalışma imkanı buldu. NSU terör örgütüyle ilgili yaptığı, haber ve araştırmaları birçok medyada yayınlandı. Bir dönem T.C Berlin Büyükelçiliği'nde de staj yaptı. Anadil seviyesinde Almanca ve iyi derecede İngilizce biliyor.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir