Dünya

Maduro’dan ABD halkına açık mektup: Venezuela’dan elinizi çekin

UHA Haber / Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, ABD halkına ülkesinin egemenliğine saygı duyması çağrısına bulunan açık bir mektup göndereceğini söyledi.

Maduro

Maduro imzaladığı ‘Venezuela’dan elini çek’ başlıklı mektuba 10 milyondan fazla Venezuelalının da destek vermesini umduğunu söyledi.

Nicolas Maduro, mektubu imzaladığı fotoğrafı Twitter’da paylaştı, “Bu mektubu ülkemizin egemenliği ve bağımsızlık hakkı için imzaladım” mesajını verdi.

Maduro ayrıca, on milyonlarca Venezuelalı’nın da “Venezuela’dan elini çek” çağrısı yapan bu imza kampanyasını da imzalayacağını umduğunu belirtti.

Mektupta, “Ülkemizin savaş ve barış arasında kalan geleceğini biz belirleyeceğiz. Washington’daki temsilcileriniz aynı Vietnam’da olduğu gibi ülkemizin iç işlerine karışmaya çalışıyor” ifadeleri yer aldı.

@NicolasMaduro tarafından yapılan Twitter paylaşımı: Comparto la “Carta Abierta al Pueblo de los EE.UU.”, que está siendo firmada por el pueblo libre de Venezuela y el mundo. Vamos a entregarla en la Casa Blanca para exigir el respeto a nuestro derecho irrenunciable a la Paz.

ABD Başkanı Donald Trump, Maduro hükümetinin meşruiyetini kaybettiği gerekçesiyle kendisini fiili devlet başkanı ilan eden Ulusal Meclis’in Başkanı Juan Guaido’yu ülkenin meşru lideri olarak tanımış, Venezuela’ya yönelik yeni yaptırımları devreye sokmuştu.

Maduro ise, ABD ve müttefiklerini petrol zengini ülkesinin varlıklarını ele geçirmeye çalışmakla suçladı.

ABD sonrası 40’tan fazla Avrupa Birliği (AB) ve Latin Amerika ülkesi de Guaido’yu tanımıştı.

Perşembe günü ise AB destekli Uluslararası İletişim Grubu, olası bir askeri müdahalenin Venezuela’yı kaosa sürükleyeceği gerekçesiyle barışçıl bir çözüm aradıklarını açıklamıştı.

AB ve Latin Amerika ülkelerinden oluşan grup, erken başkanlık seçiminin hızla yapılması için çalışacaklarını söylemişti.

harita

ABD Başkanı Trump’ın Venezuela özel temsilcisi Elliott Abrams ise, tüm ülkelere Venezuela lideri olarak yalnızca Guaido’yı muhatap almaları uyarısında bulundu.

ABD’nin insani yardım konvoyu sınırda bekliyor

tırlar

Öte yandan ABD’nin Venezuela’ya gönderdiği insani yardım konvoyu Kolombiya- Venezuela sınırındaki Cúcuta kentine ulaştı.

Guaido, Las Tienditas Köprüsü’nün Venezuela tarafındaki Cucuta kasabasının yardımların toplanacağı noktalardan birisi olacağını ifade etmişti.

Ancak araçlar, Venezuela ordusunun tank ve konteynerları nedeniyle sınır geçiş noktası olan Las Tienditas Köprüsü’nden geçiş yapamıyor.

Maduro, yardım tırlarının ülkeye girmesini engelleyeceğini, Guaido ise gıda ve ilaç için uluslararası yardım olmadan çok sayıda Venezuela’nın ölebileceğini söylüyor.

Venezuela’da yaşanan derin ekonomik kriz nedeniyle ülkede gıdaya erişimin yanı sıra en basit tıbbi malzemeleri bulmak da oldukça zor bir hal almış durumda.

Maduro hükümeti, yaşanan ekonomik sıkıntıların başlıca sorumlusunun Venezuela’ya yönelik sert yaptırımlar uygulayan ABD olduğunu savunuyor.

VENEZÜELLA, BBC, UHA HABER

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir