Dünya

Maduro: AB gözü kapalı bir şekilde Trump’ın yolundan gitti

Nicolas Maduro, Euronews muhabiri Anelise Borges’e Karakas’taki Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda verdiği röportajda, ABD ve birçok Avrupa Birliği ülkesinin geçici cumhurbaşkanı olarak tanıdığı Ulusal Meclis Başkanı Juan Guaido’nun askeri bir darbe yapmayı umduğunu ancak Venezuela ordusunun darbeye destek vermediğini söyledi.

Maduro, “Çılgınlık… askeri bir darbe istediler. Fakat başarısız oldular. O kartı oynuyorlardı. Ama bitti” ifadesini kullandı.

‘AB beni dinlemedi’

Nicolas Maduro “Frederica Mogherini’nin (Avrupa Birliği Dışişleri Yüksek Temsilcisi) ve AB hükümetlerinin büyük bir hata yapmış olduğuna inanıyorum. Sadece bir tarafı dinlediler, olayların sadece bir tarafına dikkat ettiler. Barış, diyalog, anlayış ve saygı isteyen halkı dikkate almadılar.” şeklinde konuştu.

Kendini ‘gerçek gücün sesi’ olarak tanımlayan Maduro AB’nin kendisini dinlemediğini söyledi ve “Avrupa’nın kendisini Donald Trump’ın kötü siyasetiyle kör bir şekilde ilişkilendirdiğini düşünüyorum.” ifadesinde bulundu.

Maduro’nun ropörtaj verdiği sırada, rakibi Juan Guiado başkent Karakas’ın başka bir yerinde on binlerce destekçisine hitap ediyordu. Guiado, orduyu emirlere itiraz etmeye ve sınırda engellenen ABD yardım konvoyunun ülkeye girişine izin vermeye çağırıyordu.

Maduro ve Guiado ABD’den gönderilen bir yardımlar konusunda da karşı karşıya geldi. Maduro, ülkesinin dış yardıma ihtiyaç duymadığını söylüyor ve yardım kamyonlarını ‘truva atı’ olarak nitelendiyor. Ancak muhalefet ise boş süpermarket raflarına, ilaç eksikliğine ve halkın belini büken enflasyona işaret ediyor.

Birleşmiş Milletler, mevcut göç oranları devam etmesi halinde yıl sonuna kadar her 6 Venezuelalı’dan birinin ülkeyi terk edeceği konusunda uyardı.

 

HABER : Analise BORGES

VENEZUELA, EuroNews, UHA HABER

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir