Dünya

Macron’dan Trump’a: Müttefik güvenilir olmalı

ABD Başkanı Donald Trump’ın Suriye’deki askerlerini çekme kararına Fransa’dan tepki var. Fransa Cumhurbaşkanı Macron, “Bir müttefik güvenilir olmalı” sözleri ile Trump’ı eleştirdi.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, ABD Başkanı Donald Trump’ın Amerikan askerlerini Suriye’den çekme kararından derin üzüntü duyduğunu dile getirdi.

“Bir müttefik güvenilir olmalı” diyen Macron, “Müttefik olmak omuz omuza savaşmak demek. Bu bir devlet başkanı ve ordu lideri için en önemli şeydir” ifadesini kullandı.

Çad ziyareti sırasında konuşan Macron, Trump’ın kararı sonrası Savunma Bakanlığı görevini bırakacağını açıklayan James Mattis’ten de övgüyle bahsetti.

Fransa Cumhurbaşkanı, “Burada, General Mattis’e saygılarımı sunuyorum. Bir yıl boyunca ne kadar güvenilir bir ortak olduğunu gördük” diye konuştu.

ABD’nin Suriye’den çekilme kararı sonrası Fransa, Suriye’de terörle mücadelenin süreceğini açıklamıştı. Fransa’nın AB Bakanı Nathalie Loiseau, “Koalisyon, Suriye’de önemli bir aşama kaydetti. Ama mücadele sürüyor. Biz bu mücadeleyi sürdüreceğiz” demişti. Fransa’nın Savunma Bakanı Florence Parly de “Askerlerinizi öyle bir günde çekemezsiniz” diyerek IŞİD’in yeniden yapılanabileceği uyarısını yapmıştı.

Trump, IŞİD’in Suriye’de yenildiğini belirterek ABD askerlerinin evlerine döneceğini açıklamıştı. Trump’ın açıklaması üzerine ABD’nin Savunma Bakanı Jim Mattis ve ABD’nin IŞİD’le Mücadele Özel Temsilcisi Brett McGurk görevlerini bıraktıklarını açıklamıştı.

© Deutsche Welle, UHA HABER

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir