Gündem

Macron Yoksulların Yükünü Arttırdı, Zenginlerin Hafifletti

Son dönemde Fransa’da sarı yeleklilerin eylemleriyle başlayan ve kısa sürede Belçika, Hollanda ve Macaristan gibi Avrupa ülkelerine yayılan gösterilerle ilgili uzmanlar, değerlendirmelerde bulundu.

Doç. Dr. Enes Bayraklı ile ilgili görsel sonucuSETA Avrupa Araştırmaları Direktörü Doç. Dr. Enes Bayraklı, Avrupa’nın geneline yayılan gösterilerin kıtanın dünya ekonomisinden aldığı ekonomik payın daralmasıyla ilgisi olduğunu açıkladı.

Doç. Dr. Enes Bayraklı, bu ekonomik daralmanın Batı içerisinde bir paylaşım kavgasına sebep olduğu değerlendirmesinde bulunarak, Avrupa’da önceden refah devletinin imkanlarının geniş olduğunu ancak şimdilerde ise sanayinin bu ülkelerden kaçtığını ve yoksul kesimlerin ekonomik yükünün arttığını söyledi.

Özellikle Fransa gibi ülkelerde zenginle yoksul arasındaki farkın iyice açıldığına vurgu yapan Doç. Dr. Enes Bayraklı,  Macron iktidara geldiğinde kendisinden beklentinin büyük olduğunu, uzun yıllar Fransa’da devam eden işsizlik ve diğer ekonomik sorunlarla ilgili adım atmasının beklendiğini, fakat Macron’un bunları yaparken yoksulların ve orta kesimin üzerindeki yükü daha da arttırdığını ve zenginlerin yükünü hafiflettiğini ifade etti.

Doç. Dr. Enes Bayraklı, Meşhur varlık vergisiyle zenginlerden aldığı vergiyi azalttığına dikkat çekerek, bunun bardağı taşıran son damla olduğunu, bu sorunun sadece son 2 yılda Fransa ekonomisinde ortaya çıkan sorunlardan doğmadığını ve bu sorunların kökeninin 1990’lara dayandığını kaydetti.

“Bunun Belçika, Hollanda ve İspanya gibi ülkelerin ekonomilerinde tekrarlandığını görüyoruz” diyen Doç. Dr. Enes Bayraklı, diğer Avrupa ülkelerinde de bunun sosyoekonomik ve siyasi temelinin olduğunun görüldüğünü kaydetti.

Doç. Dr. Enes Bayraklı, özellikle son 15 yılda Batı’da siyasetin toptan şekilde sağa kaydığını  hatırlatarak, sol partilerin dahi sağ çizgiye geldiğini ve bunun neticesinde aşırı sağın ve söylemlerinin normalleştiği vasat bir siyasi ortamı oluştuğuna belirtti.

Avrupa’da ekonomik krizin yanında kimlik krizinin de bulunduğunu ifade eden Doç. Dr. Enes Bayraklı, Avrupa’nın ekonomik olarak büyümesi için göçmenlerin bu ülkelere geldiğini,  ancak Avrupalıların bunu yönetemediğini söyledi.

Doç. Dr. Enes Bayraklı, bunun, toplumda bir korku yaratmış durumda olduğuna dikkat çekerek,  bu kimlikle ilgili korkular neticesinde aşırı sağın yükseldiğini ve bunun da siyasi bir krize yol açtığını görüldüğünü anlattı.

Prof. Dr. Beril Dedeoğlu ile ilgili görsel sonucu“Göstericiler liderleri hedefe koymuş durumda”

Prof. Dr. Beril Dedeoğlu da, Avrupa ülkelerindeki ayaklanmaların genel olarak ekonomik gerekçelerle ortaya çıktığını, bunların özellikle ücretlerin düşürülmesi ve buna bağlı olarak genel yaşam koşullarının bozulması içeriğine sahip olduğunu açıkladı.

Sokaklara inen kesimlerin niteliklerinin farklılıklar gösterdiğini  belirten Prof. Dr. Beril Dedeoğlu, bazı yerlerde daha sağcı grupların reaksiyonel tavır sergilediğini, farklı yerlerde de merkez sola yönelik grupların ön planda olduğunu belirtti.

Prof. Dr. Beril Dedeoğlu,  Fransa’da grupların çeşitlendiğini ve daha vandalizme yakın olduğunu söyleyerek, dolayısıyla Fransa’daki gösterilerin başlangıç çizgisinden başka bir yöne sürüklenmiş durumda olduğuna dikkat çekti.

“Avrupa’daki göstericilerin ortak yanı, var olan hükümetlerin kendi dertlerine çare olacak politikalar üretememesi gerekçesidir” diye ifade eden Prof. Dr. Beril Dedeoğlu,  Avrupa’daki göstericilerin hepsinin liderleri hedefe koymuş durumda olduğunu kaydetti.

Prof. Dr. Beril Dedeoğlu, Macaristan’da sağ görüşlü insanların sokaklara indiğini ve ülkenin de sağcı lider Viktor Orban tarafından yönetildiğini  hatırlatarak, gelinen noktada sağcının sağcıyı eleştirdiğini, bunun insanlarda seçtikleri kişinin yaptıklarını beğenmeme durumunun bulunduğunu, ve insanlarda oy verdikleri iktidarlara karşı ‘bizi hayal kırıklığına uğrattınız’ tepkisinin olduğunun altını çizdi.

Gösterilerin devam edebileceği öngörüsünde bulunan Prof. Dr. Beril Dedeoğlu, ülkelerin daha radikal grupları sokağa çekmemek adına polisiye önlemlerden kaçınacaklarını söyledi.

Prof. Dr. Beril Dedeoğlu, bu durumun göstericilere daha rahat bir ortam sağlayacağını hatırlatarak, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un geri adım atmış olmasına rağmen gösterilerin devam etmesinin diğer kesimlere ümit verdiğini ve gösterilerin devam edeceği kanaatinde olduğunu açıkladı.

Doç. Dr. Çiğdem Nas ile ilgili görsel sonucuYıldız Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Çiğdem Nas da, Avrupa’da devam eden gösterileri ekonomik sıkıntıların tetiklediğini ifade ederek, Avrupa’da yönetime gelenlerin halkın ihtiyacına tam anlamıyla cevap veremediğini anlattı.

“Aslında bunu bir yönetim krizine de bağlayabiliriz” diye konuşan Doç. Dr. Çiğdem Nas, Hükümete ve politikalara bağlı yönetim krizlerinin de bu gösterileri tetiklediğini dikkat çekti.

Doç. Dr. Çiğdem Nas, hükümetlerin üzerinde, AB üyesi olmanın getirdiği bazı zorunlulukların bulunduğuna vurgu yaparak, bunun, bütçe açığının kontrol altına alınması ve kamu borçlanmasının belli bir seviyenin altına çekilmesi gibi ekonomik kısıtlamalar getirdiğini ve bunların hükümetin elindeki bütün politika araçlarını kullanmalarını mümkün kılmadığını açıkladı.

“Kriz ilk olarak ekonomiye yansıyor”

Son dönemde Avrupa’da refah seviyesinde bir gerileme olduğuna ve bu durumun özellikle orta sınıfı vurduğunu belirten Doç. Dr. Çiğdem Nas, Avrupalı insanlarda bir eşitsizlik algısının var olduğunu,  Avrupalılarda, büyük sermaye ve şirket sahiplerinin hükümetler tarafından kayrıldığı, bütün bu ekonomik sıkıntıyı sadece vatandaşların çektiği yönünde bir algı bulunduğunu söyledi.

Doç. Dr. Çiğdem Nas, bu geniş krizin ilk olarak ekonomiye yansıdığını belirterek, Avrupa’daki krizi yönetişim krizi olarak da adlandırmanın mümkün olabileceğine dikkat çekti.

Avrupa’da gösterilerin bir süre sonra yatışacağını açıklayan Doç. Dr. Çiğdem Nas, sürekli bir gösteri halinde olmanın çok sürdürülebilir olmadığını, insanların ekonomik ve siyasi krizlerle karşılaştığında tepkilerini zaman zaman sokaklara dökülerek ortaya koyacağını, bu gösterilerin ülke ekonomisini ve turizmini olumsuz yönde etkilediğini kaydetti.

KAYNAK, SETA, UHA HABER

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir