Avrupa

Macron: Fransa 14 nükleer reaktörü kapatacak

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron 2035 yılına kadar 58 nükleer reaktörden 14’ünün kademeli olarak kapatılacağını açıkladı. Ancak Macron Fransa’nın nükleer enerjiden tamamen vazgeçmeyeceğini söyledi.

Mustafa Kemal ATATÜRKFransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron Fransa’nın enerji stratejisi ile ilgili konuşmasında kendi döneminde Fessenheim dışında başka bir nükleer santralin kapatılmayacağını açıkladı.

Fransa’da 2035 yılına kadar 58 nükleer reaktörden 14’ünün kademeli olarak kapatılacağını açıklayan Macron Fransa’nın doğusundaki Fessenheim’da bulunan en eski iki reaktörün kapatılmasının da bu rakama dahil olduğunu belirtti. Fessenheim’daki iki reaktörün 2020 yazında kapatılması planlanıyor.

Fessenheim'daki iki eski reaktör de kapatılacak

Fessenheim’daki iki eski reaktör de kapatılacak

Macron nükleer enerjinin  toplam enerji üretimindeki payının 2035 yılına kadar şuanki yüzde 75 seviyesinden yüzde 50’ye düşeceğini, ancak Fransa’nın nükleer enerjiden tamamen vazgeçmeyeceğini söyledi.

2022’ye kadar görevde olacak olan Macron,  Fransa’nın 2020 yılına kadar mevcut dört kömür santralini de çevre kirliliğine karşı çabaları kapsamında kapatacağını açıkladı.

Fransa Cumhurbaşkanı ülkesinin rüzgar enerjisi üretimini 2030 yılına kadar üç katına, güneş enerjisi üretimini de beş katına çıkarmayı hedeflediğini açıkladı.

© Deutsche Welle, UHA HABER

Bu haberi paylaşınız!

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir