Gündem

Maarif Vakfı Başkanı Akgün: FETÖ’nün Yurt Dışında Bilinen 549 Aktif Okulu Var

UHA HABER / Maarif Vakfı Başkanı Prof. Dr. Birol Akgün, Türkiye’de 15 Temmuz öncesinde FETÖ’nün bin civarında okulu, dershanesi, yurdu ve 15 üniversitesi bulunduğunu söyledi.

Prof. Dr. Birol Akgün, yaptığı açıklamada, bu tarih sonrasında çıkarılan ilk KHK ile bunların tamamının kapatıldığını ve devletleştirildiğini belirtti.

Prof. Dr. Birol Akgün, MİT‘in 15 Temmuz’dan sonra TBMM’de kurulan araştırma komisyonuna gönderdiği FETÖ rapor hakkında da bilgi verdi.

Bu raporda, FETÖ’nün 100 küsur ülkede doğrudan diploma veren 767 eğitim kurumu olduğu ifade ediyor.

Prof. Dr. Akgün, bu okuların 63’ünün Afrika’da, 222’sinin Asya’da, 150’sini Avrupa’da, 315’inin Kuzey Amerika’da, 7’sinin Güney Amerika’da, 10’unun da Okyanusya’da bulunduğuna dikkat çekti.

Yurt dışında bulunan bir okulun Türkiye’nin içindeki FETÖ iltisaklı eğitim kurumlarının devlete transferi kadar kolay bir süreç olmadığını hatırlatan Prof. Dr. Akgün, yaklaşık 2,5 yıllık sürede 100 ülkeyle konusu FETÖ iltisaklı okullar olan temaslar yaptıklarına da vurgu yaptı.

Prof. Dr. Akgün,  bazılarına defalarca gidildiğini ve  takip ettiklerini belirterek, hem yurt dışı ayağında hem de okul bulunan ülkelerin Ankara’daki temsilcilikleri ve  büyükelçilikleriyle yakın temas halinde çalıştıklarını kaydetti.

“Şimdiye kadar aşağı yukarı 40 ülkeyle bu okulların devri konusunda bir şekilde anlaşma imzaladık” diyen Prof. Dr. Akgün, fiili devredilen ülke sayısının da  20 olduğunu ifade etti.

Prof. Dr. Birol Akgün, bugüne kadar FETÖ’nün yurt dışındaki 767 okulunun 218’ini fiili olarak devraldıklarını  ve işlettiklerini de hatırlatarak,  ABD ve Avrupa’da toplam müdürlük bazında 465 okul, Batı dünyası dışında kalan yerlerde ise 302 okul bulunduğunu, bunlardan 218’ini devraldıklarını ve geri kalanının devralınması konusunda çalıştıklarını açıkladı.

Prof. Dr. Birol Akgün, yurt dışında bazı ülkelerde de Türkiye’nin kendi okullarını açtığına vurgu yaparak, Türkiye Maarif Vakfı tarafından toplam 35 ülkede işletilen 300 okul bulunduğunu, bunun 218’inin FETÖ’den doğrudan devir ve geri kalanının ise kendilerinin açmış  okullar olduğu kaydetti.

HABER : Ataner YÜCE

(UHA) Uluslararası Haber Ajansı / ANKARA

Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur Türkeli 24.08.1989 yılında Almanya'nın başkenti Berlin kentinde dünyaya geldi. Liseye kadar Almanya'da okudu. 2009-2013 yılları arasında Lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi'nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde Uluslararası İlişkiler bölümünde gerçekleştirdi. 2014-2017 yılları arasında Yüksek Lisans eğitimini Almanya'nın Nürnberg kentinde Friedrich-Alexander-Üniversitesi'nin Beşeri/Sosyal Bilimler ve Teoloji Fakültesi'nde uzmanlık alanı olarak Siyaset Bilimini seçtiği Ortadoğu Çalışmaları bölümünde tamamladı. Çeşitli kuruluşlarda mesleğiyle ilgili staj ve çalışma imkanı buldu. NSU terör örgütüyle ilgili yaptığı, haber ve araştırmaları birçok medyada yayınlandı. Bir dönem T.C Berlin Büyükelçiliği'nde de staj yaptı. Anadil seviyesinde Almanca ve iyi derecede İngilizce biliyor.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir