Gündem

Lübnan’da görme engelliler müzeyi dokunarak keşfediyor

Lübnan’daki bir girişim sayesinde Beyrut Ulusal Müzesinin görme engelli ziyaretçileri, eserlere dokunarak geziyor.

Mustafa Kemal ATATÜRKMüzelerin genel kuralı eserlere dokunmamak olsa da Lübnan’daki bir girişim, görme engelli insanların müzeleri tam olarak deneyimlemeleri için tam tersini yapmaya çağırıyor.

Beyrut Ulusal Müzesine gelen görme engelliler, parmaklarını eserlerin üzerinde gezdiriyor.

Müzede bulunan antikalar hakkında bilgi veren yazılar ise Arapça, İngilizce ve Fransızca “Braille alfabesi”ni taşıyor. Ziyaretçiler tüm bunların yanı sıra rehberler eşliğinde geziyor.

Müze ziyaretçisi Anny, müzenin bu girişiminin ona güzel bir deneyim sağladığını söyleyerek, “Daha önce de buradaydık ama Braille yazı yoktu” dedi.

Görme engelli ziyaretçiler şimdi orijinal eserlere dokunsa da daha sonraki aşamada antikaları korumak için kopyalarına dokunacak.

Beyrut Ulusal Müzesinden sonra birçok müze de bu girişimin bir parçası olacak.

Kaynak: Reuters

Bu haberi paylaşınız!

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir