Gündem

Lübnan, Türk Yatırımcıları Bekliyor

Lübnan ile Ticaret ve Trablus Özel Ekonomi Bölgesi Tanıtım Toplantısı, İzmir Ticaret Odası ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

Toplantıda, İzmir ekonomisi ve potansiyel sektörler ile ilgili katılımcılara bilgi veren İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Eyüp Cemal Elmasoğlu, “  Fuar kapsamında ülkemize gelen dost ülkemiz Lübnan’dan heyeti odamızda ağırlıyor olmaktan mutluluk duyuyoruz. Ülkemiz ile Lübnan arasında ticaret hacmi 1 milyar dolar olarak gerçekleşti. Yüzdesi 7’si İzmir tarafından gerçekleştirilmekte. Lübnan’ın dış ticaretinden ülkemizin aldığı pay ise yüzde 4. İki ülke arasında 2010 yılında imzalanmışla serbest ticaret antlaşması var. Türkiye tarafı onaylandı. Lübnan tarafındaki iç onay sürecinin tamamlanmasının ardından faaliyete geçecek.” dedi.

Ticaret Bakanlığın kayıtlarına göre, Türkiye’de 428 adet Lübnan sermayeli firma olduğunu belirten Elmasoğlu, “Bu firmaların 9’u şehrimizde faaliyet gösteriyor. Ülkemizi ziyaret eden Lübnanlı turist sayısı da artma eğiliminde. 2017 yılında 237 bin Lübnanlı ülkemizi ziyaret etti” şeklinde konuştu.

Raya El Hassan ile ilgili görsel sonucu

Toplantıda konuşan Lübnan Eski Maliye Bakanı Raya El Hassan ise, 2020 yılında işletmeye açılacak olan Trablus Özel Ekonomi Bölgesi için yatırımcılara çağrıda bulunarak, “Birçok yabancı yatırımcı Lübnan’daki bürokrasiden korkuyor ve gelmek istemiyor. Ama bununla baş edeceğiz. Her türlü kayıt prosedüründe ve lisanslarda yardımcı olacağız. Her türlü bürokrasiden kaçınacağız. Bürokratik engelleri ortadan kaldıracağız finansal destekler de sağlanacak. 2020 başında ilk kiracıları kabul edebileceğiz. Kurumlar vergisi yok, karlardan da vergi yok şirketler için. İşgücü için vergi ödemiyorsunuz, mavi beyaz yakalılar için gelir vergisi ödemiyorsunuz. Varlık, belediye vergisi yok. Birçok vergi istisnası var” dedi.

İthal edilen hammaddelerde, yerli ve yabancı yatırımcıya yüzde 100 gümrük vergisi istisnası uyguladıklarını belirten Hassan, Trablus’ta yer alan en büyük fuar alanında bir inovasyon bölgesi oluşturmak istediklerini sözlerine ekledi.

Toplantıya; İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Eyüp Cemal Elmasoğlu, Meclis Başkan Yardımcısı Yavuz Ateşalp, Lübnan Türkiye İş Konseyi Lübnan Tarafı Başkanı ve Lübnan ICC Başkanı Wajih Bizri, Trablus Özel Ekonomi Bölgesi İdare Kurulu Başkanı ve Lübnan Eski Maliye Bakanı Raya El Hassan ve çok sayıda oda üyesi katıldı.

İZMİR, UHA HABER

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir