Avrupa

Lübcke cinayeti şüphelisi suçu itiraf etti

UHA HABER / Kassel Bölge Valisi Walter Lübcke’yi öldürdüğü şüphesiyle geçtiğimiz günlerde gözaltına alınan Stephan E’nin suçunu itiraf etti bildirildi.

(UHA) Uluslararası Haber Ajansı Berlin Muhabiri Tuba Nur TÜRKELİ’nin haberine göre, İçişleri Bakanı Horst Seehofer şüphelinin itirafına rağmen cinayetin tamamen açıklığa kavuşmadığını açıkladı.

Kassel Bölge Valisi Walter Lübcke, Almanya’da 2 Haziran’da bir cinayete kurban gitmiş olup, soruşturmasının şüphelisi Stephan E.’nin cinayeti itiraf ettiği ifade edildi.

Walter Lübcke’nin bugüne kadar soruşturmasını yürüten Başsavcı Peter Frank, şüphelinin suçu tamamen üstlendiğini ve tek başına hareket ettiğini itiraf ettiğini söyledi.

Başsavcı Frank, Lübcke cinayetine ilişkin olarak Alman Federal Meclisi İçişleri Komisyonu’nda düzenlenen kapalı oturum sonrasında konuya ilişkin açıklamalarda da bulunarak, şüphelinin tek başına hareket ettiği yönündeki itirafına rağmen, cinayete iştirak eden, yardım eden ya da azmettiren olup olmadığına ilişkin araştırmalarının devam edeceğini açıkladı.

Başsavcı Peter Frank, ayrıca şüphelinin aşırı sağcı bir terör örgütü ile olası bağına ilişkin araştırmanın devam edeceğini de kaydetti.

İçişleri Bakanı Horst Seehofer de, İçişleri Komisyonu’ndaki oturuma katılan zanlı Stephan E.’nin itirafını “bir soruşturma başarısı” olarak nitelendirerek,şüphelinin tek başına hareket ettiği yönündeki açıklamalarına rağmen cinayetin tamamen açıklığa kavuşmadığını söyledi.

“Bu siyasi cinayeti açıklığa kavuşturma çabaları burada bitmiyor” diye konuşan  Bakan Seehofer, savcılığın olası iştirakçiler ve azmettirenlere yönelik kapsamlı incelemelerinin sürdüğünü belirtti ve şüphelinin yakın olduğu çevrelere yönelik de derin bir araştırma yürütüleceğine dikkat çekti.

İçişleri Bakanı Seehofer, cinayetten ciddi sonuçlar çıkartılması gerektiğini hatırlatarak, hem ceza davası kapsamında hem de önlemler konusunda adım atacaklarını belirtti.

Topluma da düşen bir görev olduğunu hatırlatan Bakan Seehofer, halkı bu tür insanlardan uzak durmaya çağırarak,  aşırı sağcılarla hiç bir şekilde bağ kurulmamasını, onlara sempati duyulmamasını istedi ve bunun da demokrasinin kırmızı çizgisiolduğunu kaydetti.

Sondersitzung Innenausschuss zu Mordfall Lübcke (picture-alliance/dpa/M. Skolimowska)

Başsavcı Peter Frank ve İçişleri Bakanı Horst Seehofer

Cinayetin NSU ile bağı var mı?

Federel Savcılığın üstlendiği soruşturma, cinayetin aşırı sağ ile bağlantısı olma ihtimali nedeniyle sürüyor.

Öte yandan Muhalefet partileri ve hükümet ortağı Sosyal Demokrat Parti (SPD), cinayetin arkasında aşırı sağcı bir örgüt olma ihtimali üzerinde duruyor.

Sol Parti milletvekili Martine Renner de yaptığı açıklamasında, şüphelinin cinayeti tek başına işlemiş olduğu iddiasının “sanığı korumaya yönelik” bir çaba olduğunu açıklayarak, aşırı sağ terörün tarihi tek başına suç işleyenlerin olmadığını gösterdiğine dikkat çekti

Yeşiller Partisi İçişleri Uzmanı Irene Mihalic de, İçişleri Bakanı ve Federal Başsavcı’nın açıklamaları sonrası konuyu değerlendirdi ve cinayetin aşırı sağ ile bağlantısının şimdi açıkca ortaya konduğunu belirtt.

Uzmanı Mihalic, sanığın  aşırı sağcı Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) örgütü ile bağı olup olmadığı konusunun açıklığa kavuşturulması gerektiğinie de vurgu yaptı.

Sosyal Demokrat Parti’den (SPD) İçişleri Uzmanı Burkhard Lischka da, NSU soruşturmalarında yaşanan skandalları hatırlatarak,  ikinci bir NSU’yu daha kaldıramayacaklarına dikkat çekti.

İçişleri Komisyonu Başkanı Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) partili Andrea Lindholz de yaptığı açıklamada, Kassel Bölge Valisi Walter Lübcke cinayetinin NSU ile olası bağlantısının yürütülen soruşturmada aydınlatılması gerektiğini açıkladıi.

Zanlı neden izlenmiyordu?

Wiesbaden Savcılığı,  Kassel Bölge Valisi Walter Lübcke’yi öldürdüğünü itiraf eden şüphelinin daha önce aşırı sağcı çevrelerde aktif olduğu ve sabıkası bulunduğunu açıklamıştı.

İçişleri Komisyonu’ndaki oturuma katılanlara dayandırılan haberlere göre iç istihbarattan sorumlu Anayasayı Koruma Teşkilatı Başkanı Thomas Haldenwang şüphelinin 2009 yılından sonra yakın takipte olmadığınıitiraf etti.

SPD’li Lischka da, “şüphelinin neden 2009 yılında yakın takipten çıkartıldığının açıklığa kavuşturulması gerekiyor” açıklamasında bulunarak,  “Suç işlemediği için takibin bırakılması kabul edilemez istihbarat örgütü İslamcıları incelediği gibi aşırı sağcıları incelemedi” dedi

Walter Lübcke 2 Haziran gecesi evinin terasında kısa mesafeden kafasına sıkılan bir kurşunla öldürülmüş, yürütülen soruşturma kapsamında 45 yaşındaki bir zanlı DNA analizleri sonrasında gözaltına alınmıştı.

Başbakan Angela Merkel’in sığınmacılara açık kapı politikasını savunan Lübcke, 2015 yılında yaptığı bir konuşmanın ardından aşırı sağcılar tarafından ölümle tehdit edilmiş, bunun üzerine CDU’lu siyasetçiye geçici olarak koruma verilmişti.

HABER: Tuba Nur TÜRKELİ / BERLİN 

(UHA) Uluslararası Haber Ajansı /  Almanya Temsilcisi

Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur Türkeli 24.08.1989 yılında Almanya'nın başkenti Berlin kentinde dünyaya geldi. Liseye kadar Almanya'da okudu. 2009-2013 yılları arasında Lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi'nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde Uluslararası İlişkiler bölümünde gerçekleştirdi. 2014-2017 yılları arasında Yüksek Lisans eğitimini Almanya'nın Nürnberg kentinde Friedrich-Alexander-Üniversitesi'nin Beşeri/Sosyal Bilimler ve Teoloji Fakültesi'nde uzmanlık alanı olarak Siyaset Bilimini seçtiği Ortadoğu Çalışmaları bölümünde tamamladı. Çeşitli kuruluşlarda mesleğiyle ilgili staj ve çalışma imkanı buldu. NSU terör örgütüyle ilgili yaptığı, haber ve araştırmaları birçok medyada yayınlandı. Bir dönem T.C Berlin Büyükelçiliği'nde de staj yaptı. Anadil seviyesinde Almanca ve iyi derecede İngilizce biliyor.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir