Eğitim

Liselere Geçiş Sistemi (LGS) ve Yerleştirme kriterleri

UHA HABER / Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Mahmut Özer, 2019 yılı LGS kapsamında yerleştirme süreci ele 2018 yılı  yerleştirme sürecini karşılaştırarak, (UHA) Uluslararası Haber Ajansı‘na değerlendirmelerde bulundu.

Prof. Dr. Mahmut Özer, ile ilgili görsel sonucu

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Mahmut Özer

Yerleştirme kriterleri  

Prof. Dr. Mahmut Özer, 2018 yılı LGS kapsamında yerleştirmede en büyük sorunlardan birisinin yerleştirme kriterlerinden kaynaklandığını hatırlatarak, Ortaokulda bulunuşluk durumu ve tercih sırasının okul başarı puanının önünde yer alan kriterler olduğunu belirttti.

Bu kriter sıralamasının okul başarı puanı düşük olan öğrencilerin yerleştiği okullara okul başarı puanı yüksek olan öğrencilerin yerleşememesine yol açtığına dikkat çeken Prof. Dr. Mahmut Özer, bu kriter sıralamasının okul başarı puanı düşük olan öğrencilerin yerleştiği okullara okul başarı puanı yüksek olan öğrencilerin yerleşememesine yol açtığını kaydetti.

Prof. Dr. Mahmut Özer, diğer taraftan okul başarı puanında da tekil başarı notu yerine 80-100 gibi dilimler şeklinde uygulanması okul başarı puanının işlevsel bir şekilde kullanılmasını engellediğini açıkladı.

“Sonuçta 2018 yılı yerleştirmelerinde öğrenci ve velilerin memnuniyetsizliği artarken yerleştirmeden şikâyetler de giderek artmıştı” diye konuşan Prof. Dr. Mahmut Özer, bu sorunları ortadan kaldırmak ve süreci iyileştirmek üzere sınavsız yerel yerleştirme kriterlerinin güncellendiğini ifade etti.

Prof. Dr. Mahmut Özer, “Ortaokullarda bulunuşluk ve tercih sırası kriterlerden çıkartıldı. Sınavsız yerel yerleştirme sırasıyla, öğrencilerin ikamet adresleri, okul başarı puanının üstünlüğü ve okula özürsüz devamsızlık yapılan gün sayısının azlığı kriterlerine göre yapıldı” dedi.

Bu üç kriterde eşitlik olması durumunda ise sırasıyla 8., 7. ve 6. sınıflardaki yılsonu başarı puanı üstünlüğüne bakılarak yerleştirme gerçekleştirildiğine dikkat çeken Prof. Dr. Mahmut Özer, Okul başarı puanının dikkate alınmasında 80-100 başarı dilimi uygulamasına son verildiğini ve öğrencinin puanı neyse doğrudan o puanın dikkate alındığına vurgu yaptı.

Prof. Dr. Mahmut Özer, hesaplanan okul başarı puanları virgülden sonra dört hane olarak dikkate alındı, diğer taraftan okul başarı puanında da tekil başarı notu yerine 80-100 gibi dilimler şeklinde uygulanmasının okul başarı puanının işlevsel bir şekilde kullanılmasını engellediğini açıkladı.

Sonuçta 2018 yılı yerleştirmelerinde öğrenci ve velilerin memnuniyetsizliği artarken yerleştirmeden şikâyetlerin de giderek arttığını hatırlatan Prof. Dr. Mahmut Özer, bu sorunları ortadan kaldırmak ve süreci iyileştirmek üzere sınavsız yerel yerleştirme kriterlerin de güncellendiğını söyledi.

Prof. Dr. Mahmut Özer, Ortaokullarda bulunuşluk ve tercih sırasının da kriterlerden çıkartıldığını işaret ederek, Sınavsız yerel yerleştirmenin sırasıyla, öğrencilerin ikamet adresleri, okul başarı puanının üstünlüğü ve okula özürsüz devamsızlık yapılan gün sayısının azlığı kriterlerine göre yapıldığının açıkladı.

“Bu üç kriterde eşitlik olması durumunda ise sırasıyla 8., 7. ve 6. sınıflardaki yılsonu başarı puanı üstünlüğüne bakılarak yerleştirme gerçekleştirildi” diyen Prof. Dr. Mahmut Özer, Okul başarı puanının dikkate alınmasında 80-100 başarı dilimi uygulamasına son verildiğini ve öğrencinin puanı neyse doğrudan o puan dikkate alındığını ve hesaplanan okul başarı puanları virgülden sonra dört hane olarak ele alındığını kaydetti.

ANKARA, UHA HABER AJANSI

Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur Türkeli 24.08.1989 yılında Almanya'nın başkenti Berlin kentinde dünyaya geldi. Liseye kadar Almanya'da okudu. 2009-2013 yılları arasında Lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi'nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde Uluslararası İlişkiler bölümünde gerçekleştirdi. 2014-2017 yılları arasında Yüksek Lisans eğitimini Almanya'nın Nürnberg kentinde Friedrich-Alexander-Üniversitesi'nin Beşeri/Sosyal Bilimler ve Teoloji Fakültesi'nde uzmanlık alanı olarak Siyaset Bilimini seçtiği Ortadoğu Çalışmaları bölümünde tamamladı. Çeşitli kuruluşlarda mesleğiyle ilgili staj ve çalışma imkanı buldu. NSU terör örgütüyle ilgili yaptığı, haber ve araştırmaları birçok medyada yayınlandı. Bir dönem T.C Berlin Büyükelçiliği'nde de staj yaptı. Anadil seviyesinde Almanca ve iyi derecede İngilizce biliyor.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir