Şehir Haberleri

Liderlik bir dayanıklılık testidir

UHA HABER / CitiPR kurucusu ve akademisyen Derya Aslan, “21. yüzyılın lideri, gerçekten geçmişi okuyup o bilgilerle geleceği vizyonuyla görebilen, bu vizyon içinde okuyan, gezen, takip eden ve farklı insanları da her rengiyle kabullenebilen, ekibine alabilen ve geleceği bu şekilde planlayıp dizayn edebilen kişilerdir” dedi.

Derya Aslan, ile ilgili görsel sonucuAynı zamanda  Beykoz Üniversitesi Öğretim Görevlisi Derya Aslan, ‘Liderlik Perspektifinde İletişim ve Yeni Medya’ konusunda (UHA) Uluslararası Haber Ajansı‘na büyük bir lider olmayı 3 soru kapsamında 21. yüzyılda lider olmayı nelerin sağladığını açıkladı.

Kendinizi, yarının bilinmeyenlerine hazırlayın

Derya Aslan, Akademisyen RosalindaTorres’in daha hızlı bilgi akışı ve yeniliklerle daha küresel, dijitalle etkileşen ve şeffaf olan çeşitli karmaşık matrisler olmadan büyük işlerin yapılmadığı söyledi.

21. yüzyıl dünyasında geleneksel gelişim uygulamalarına dayanmanın kişinin liderlik gelişimini önleyeceğini söylediğini hatırlatan liderliği 3 soru ile tanımlayarak şunları söyledi:

“1- İş modeliniz veya hayatınızdaki bir sonraki değişimi tahmin etmek için nereye bakıyorsunuz? Cevabı takviminizde ve şu soruların cevaplarında yer alıyor: Kiminle vakit geçiriyorsunuz? Nereye seyahat ediyorsunuz? Ne okuyorsunuz? Potansiyel kopuklukları anlamak için nasıl değerlendirme yapıyorsunuz?

2- Tamamen hazırlıklı ve tedarikli olmak için bir şeyler yapmak üzere hemen nasıl karar veriyorsunuz? Açıkçası büyük liderler başını öne eğmez. Onlar sadece tepki vermekle kalmayıp kuytu yerleri görür ve geleceğe şekil verirler. Kişisel ve mesleki paydaş ağınızdaki farklılık ölçütü nedir? Yani kendinizden çok farklı insanlarla iletişim kurma kapasiteniz nedir? Bu farklılıklar biyolojik, fiziksel, fonksiyonel, politik, kültürel ve sosyo ekonomik olabilir. Bütün bu farklılıklara rağmen sizinle iletişim kurar ve ortak bir amacı başarıya ulaştırmak için sizinle iş birliği yapacak kadar size güvenirler. Gerçek liderlik, fikrinizi naif, düşüncesiz ya da tamamen aptalca olduğunu söyleyen insanlara karşı duygusal bir dayanıklılık geliştire bildiğiniz zaman mümkün. Gerçek liderlik, size katılacak kişiler ağınızda olan kişiler değil, farklı düşünen kişiler ile mümkün. Dünün rahat öngörülebilirliği değil, bugünün gerçekleri ve aynı zamanda yarının bilinmeyen tüm olasılıkları için kendini hazırlayan insandır. Büyük liderler daha farklı iletişim ağlarına sahip olmanın daha yüksek seviyedeki yapıları ve çözümleri tanımlamanın kaynağı olduğunu anlarlar. Çünkü sizin düşündüğünüzden çok daha farklı düşünen insanlara sahipsinizdir.

3- Geçmişte size başarı getiren bir uygulamadan vazgeçecek kadar cesaretli misiniz? Büyük liderlerin farklı olmaya cesaretleri vardır. Onlar gerçekten risk almak konusunda konuşmazlar. Risk alırlar.”

Derya Aslan, kendi derslerinde de sık sık bu sözleri paylaştığını belirterek,  “21. yüzyılın lideri, gerçekten geçmişi okuyup o bilgilerle geleceği vizyonuyla görebilen, bu vizyon içinde okuyan, gezen, takip eden ve farklı insanları da her rengiyle kabullenebilen, ekibine alabilen ve geleceği bu şekilde planlayıp dizayn edebilen kişilerdir” dedi.

Liderlik bir dayanıklılık testidir

Beykoz Üniversitesi Öğretim Görevlisi Derya Aslan, ‘Liderlik bir dayanıklılık testi’ konusunda da açıklamalarda bulundu.

Derya Aslan, Denizde lider olmak için insan psikolojisini bilmenin önemine değinen  uzun yol kaptanı Behzat Esinduy‘Aileden uzakta olmanın verdiği stresi hissettirmeden, bunlardan etkilenmeden liderlik yapmaya çalıştığınızda nelere dikkat etmek, nasıl olmak gerekir?’ sorusuna da, şu yanıtı verdi:

“Liderliğin en büyük özelliklerinden biri dayanıklılık ve dayanıklılığınızı geliştirebilmektir. Herhangi bir stres ya da sıkıntılı zamandan eskisinden de güçlü çıkabiliyorsanız bu dayanıklılığınızı artırıyor. Buna en güzel örneklerden biri Acar Baltaş’ın ‘Bir Yolculuk Olarak Liderlik’ adlı kitabında Güney Kutbu’nu keşfe çıkmış iki liderin öyküsüdür. 1911’de İngiliz Robert F. Scott ile Norveçli RoaldAmundsen arasında, Güney Kutbu’na varmak için yapılan yarış, ‘iyi liderlik’ ile ‘kötü liderlik’ arasında kıyaslama yapmak için çok iyi bir fırsattır.Neden birinin başarılı diğerinin başarısız olduğunu anlatan hikâyeler var. Denizde bir başınalık, ekip ruhu ve geminin gideceği hedefe bütün fırtınalara ve zorluklara rağmen ulaştırılması amaçlandığı için karadaki liderliğe de denizdeki liderlik teşkil ediyor”.

Derya Aslan, “Bence, geleceği ve yolculuğu tasarlamak, bir strateji belirlemek, bu stratejiyi uygularken dayanıklılık göstermek ve ekibinde kendi görüşünden farklı insanları da bulundurmak hem karada hem denizde hem de geleceğin dünyasında liderlik özelliklerinin temelini oluşturur” şeklinde  kaydetti.

İSTANBUL, UHA Haber Ajansı

Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur Türkeli 24.08.1989 yılında Almanya'nın başkenti Berlin kentinde dünyaya geldi. Liseye kadar Almanya'da okudu. 2009-2013 yılları arasında Lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi'nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde Uluslararası İlişkiler bölümünde gerçekleştirdi. 2014-2017 yılları arasında Yüksek Lisans eğitimini Almanya'nın Nürnberg kentinde Friedrich-Alexander-Üniversitesi'nin Beşeri/Sosyal Bilimler ve Teoloji Fakültesi'nde uzmanlık alanı olarak Siyaset Bilimini seçtiği Ortadoğu Çalışmaları bölümünde tamamladı. Çeşitli kuruluşlarda mesleğiyle ilgili staj ve çalışma imkanı buldu. NSU terör örgütüyle ilgili yaptığı, haber ve araştırmaları birçok medyada yayınlandı. Bir dönem T.C Berlin Büyükelçiliği'nde de staj yaptı. Anadil seviyesinde Almanca ve iyi derecede İngilizce biliyor.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir