Türkiye

Libya ile askeri anlaşma Meclis’te

UHA HABER / Türkiye ile Libya arasındaki Güvenlik ve Askeri İş Birliği Anlaşması TBMM’ye sunuldu.

TRT Haber‘de yer alan habere göre,Türkiye ve Libya arasındaki iş birliği güçleniyor. İki ülke arasında Doğu Akdeniz’de yetki alanının sınırlandırılmasına ilişkin anlaşma imzalanmıştı. Dış politikadaki bu önemli adımın ardından, ikinci anlaşma teklif metni TBMM Başkanı Mustafa Şentop’un imzasıyla Meclis’e sunuldu.

Anlaşma kapsamında iki ülke arasında güvenlik, askeri eğitim, savunma sanayii, terörizmle mücadele, askeri planlama, tecrübe aktarımı ve talep olması halinde güvenlik ve savunma iş birliği ofisi kurulması kararlaştırıldı.

Taraflar, kendileri açısından gizli bilgilerin korunması için özel önlemler de alacak. İki ülke, karşılıklı askeri hibelerde bulunabilecek ve askeri teçhizat kullanımına destek verecek.

Türkiye ve Libya buna göre, güvenlik ve askeri eğitim, ortak tatbikatlar, terörizm ve yasa dışı göç ile mücadele, istihbarat değişimi ve operasyonel iş birliği, lojistik iş birliği, hibe ve lojistik sistemler, askeri tıp hizmetleri, barışı koruma, insani yardım ve deniz haydutluğu ile mücadele operasyonlarında iş birliğinde bulunacak.

Güvenlik ve Askeri İş Birliği Anlaşması, iki ülke arasındaki iş birliğini bir adım daha ileriye götürecek.

Anlaşmanın metni önce komisyonda, daha sonra Meclis Genel Kurulu’nda görüşülecek. Bu uluslararası anlaşmayla Türkiye, bölgedeki güvenliğini artırmayı amaçlıyor.

[UHA Haber Ajansı, 15 Aralık 2019]

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir