Gündem

Lavrov: İdlib’i bombalamaya devam edebiliriz, insani koridor açılabilir

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, gerekli görülmesi durumunda Suriye’nin İdlib vilayetindeki “militan mevzilerini” bombalamaya devam edeceklerini söyledi.

Sergey Lavrov ayrıca sivillerin İdlib’den kaçabilmeleri için insani koridor da açılabileceğini belirtti.

Rus ajansı Interfax’ın haberine göre Berlin’de bir oturumda konuşan Lavrov, Rus hava kuvvetlerinin “terörist silah yapım tesisleri” ifadesini kullandığı bölgelere saldırabileceğini vurguladı.

Lavrov, bu bölgelerin tespit edilmesi durumunda yerel güçleri de uzlaşmaya teşvik edeceklerini söyledi.

Sivillerin korunması için Rusya’nın elinden geleni yapacağını ifade eden Lavrov, “Bu meseleye çok ihtiyatlı yaklaşacağız, insani koridorlar oluşturacağız, yerel güçlerle anlaşmaya varacağız ve sivil halkın acı çekmemesi için ne gerekiyorsa yapacağız” dedi.

Suriye ordusu, muhaliflerin ülkedeki son kalesi İdlib’i geri almak için son haftalarda bölgedeki kuvvetlerine takviye yapıyordu.

Lavrov ise “Şimdi ortaya atılan durum, ‘Suriye güçlerinin Rusya desteğiyle bir saldırı düzenleyecek olduğu.’ Ama bu gerçeklerin aslına uygun bir aktarımı değil. Suriye güçleriyle biz, yalnızca İdlib bölgesinden gelen saldırılara karşılık veriyoruz” diye konuştu.

Kalın: Göç olursa sadece Türkiye’nin yükü olmaz

Bu arada Cumhurbaşkanlığ Sözcüsü İbrahim Kalın da “Özellikle İdlib’e yapılacak bir saldırının ağır olacağı, göç dalgasına sebep olacağına dair genel bir mutabakat var. Bu felaketi önlemeye dönük ne tür adımlar atabiliriz? Bunları değerlendirme şansımız oldu. Herkesin ortak görüşü çözümün askeri değil siyasi olması gerektiği” dedi.

Cumhurbaşkanlığ Sözcüsü İbrahim Kalın

İbrahim Kalın, Türkiye’nin ev sahipliğinde Almanya, Fransa ve Rusya’nın temsilcilerinin katıldığı toplantıdan sonra yaptığı açıklamada “İdlib’in belli yerlerinde ortaya çıkan güvenlik risklerinin izole etmesi de önem arz ediyor. Yeni bir göç dalgası elbette sadece Türkiye’nin yükü olmayacaktır. Avrupa’ya uzanan yeni bir krizler silsilesi olmasına yol açabilir” diye konuştu.

Kalın, Lavrov’un “İnsani koridor açılabilir” önerisiyle ilgili olarak ise “Suriye krizinin başından beri bu konu zaman zaman gündeme getirildi. Bunların sağlıklı işleyebilmesi bazı şartların sağlanması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

BM: İdlib’de çok sayıda sivil hayatını kaybedebilir

Öte yandan, Birleşmiş Milletler de İdlib’e olası bir harekatın “yüzyılın en büyük insani felaketi olacağı” uyarısında bulundu.

İtalya’nın başkenti Roma’da bir basın toplantısı düzenleyen BM Mülteciler Yüksek Komiseri Filippo Grandi, “İdlib’e olası bir operasyon çok fazla sayıda sivil kurbana yol açabilir, bundan çok endişeliyiz” dedi.

“Son yılda Halep, Doğu Guta gibi yerlerdeki operasyonlarda istenmeyen silahlı gruplar İdlib’e yollanmıştı. İdlib silahlı adamlarla dolu” diyen Grandi, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ayrıca, 1 milyonu yerlerinden edilmiş kişilerden oluşan 3 milyon sivil var. Bu silahlı unsurları gönderecek başka bir İdlib de yok. Bu yüzden çözüm daha zor.

“Son haftalarda görüştüğüm Suriye hükümetine ve Rus dostlarımıza, Suriye’nin özellikle ülkenin güneyindeki askeri harekatta yaptığına benzer bir çözüm modelinin benimsenmesinin çok önemli olduğunu söyledim. Aşırı derecede kan dökülmesini önlemek için en azından bazı gruplarla anlaşmaya varılması modelinin…

“Elbette terörist gruplarla müzakere etmek zor, bunu anlıyorum ama en azından radikal olmayan muhalif gruplarla anlaşmaya varılabilir. Biz barışçıl yollarla anlaşmaya varılabilmesini umuyoruz.”

İdlib’de son 2 haftada 39 bine yakın kişi evlerini terk etmişti.

KAYNAK : BBC

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir