Dünya

Kuzey Kore’ye ayak basan ilk ABD Başkanı

UHA HABER / Japonya’da düzenlenen G20 Zirvesi’nin ardından bölgedeki temaslarına devam etmek üzere Güney Kore’ye geçen Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ile görüştü.

Trump ve Kim, Güney Kore ve Kuzey Kore arasında bulunan ‘silahsızlandırılmış bölgede’ buluştu. Sınırda tokalaştıktan sonra Kim’in daveti üzerine Kuzey Kore topraklarına geçen Trump, böylelikle ülkeye ayak basan ilk ABD Başkanı oldu.

Trump’ın buluşma davetini olumlu karşılayan Kim Jong-un, “Sınırı geçen ilk Amerikan Başkanı olması, talihsiz geçmişi silmek ve yeni bir sayfa açmak için sahip olduğu istekliliği gösteriyor.” dedi.

Amerikan Başkanı ise buluşmanın kendisine gurur verdiği söyleyerek, “Çok güzel şeyler oluyor, muhteşem şeyler oluyor. İlk tanıştığımız günden beri birbirimizi sevmiştik, önemli olan da bu.” şeklinde konuştu. İki lider ardından silahsızlandırılmış bölgedeki binaya geçti.

Bir gazetecinin “ABD’ye Kim’i davet edecek misiniz?” sorusuna Trump, “Mümkün olsa şimdi onu Beyaz Saray’a davet ederdim.” ifadeleriyle yanıt verdi.

‘Davetimi kabul etmeseydiniz basın beni kötü gösterecekti’

İki lider ardından toplantı yaptıkları salonda da basına kısa demeçler verdi.

Twitter üzerinden yaptığı buluşma davetini hatırlatan Donald Trump, “Eğer Kim davetimi kabul edip buraya gelmiş olmasaydı, basın beni çok kötü gösterecekti. İkimizin de iyi görünmesini sağladınız, teşekkür ediyorum.” dedi.

Kim de “Aramızdaki mükemmel ilişki olmasaydı böyle bir fırsat elde edemezdik. Ben de bu mükemmel ilişkilerimizden faydalanarak kimsenin beklemediği daha güzel haberler ortaya çıkarmamız gerektiğini düşünüyorum.” açıklamasında bulundu.

‘Sadece el sıkışıp merhaba diyeceğiz’

Trump ile Kim’in görüşmesine Güney Kore Devlet Başkanı Moon da eşlik etti. Zirveden önce yaptığı açıklamada görüşmenin amacına ilişkin bir soruya Trump, “Sadece el sıkışıp merhaba diyeceğiz çünkü Vietnam’dan bu yana birbirimizi görmedik.” cevabını vermişti.

G20 Zirvesi kapsamında Japonya’da bulunan Trump, Kuzey Kore lideri Kim’e görüşme teklifinde bulunmuş, Kuzey Kore ise Trump’ın teklifine “çok ilginç bir öneri” yanıtını vermişti.

Önceki Trump-Kim zirvelerinden sonuç çıkmamıştı

ABD Başkanı Trump ile Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ilk kez 12 Haziran 2018’de Singapur’da yapılan tarihi zirvede bir araya gelmiş, burada Kore Yarımadası’nın nükleer silahlardan arındırılması ve kalıcı barış konusunda mutabakata varılmıştı.

İki lider 26-27 Şubat 2019’da Vietnam’ın başkenti Hanoi’de bir kez daha bir araya gelmiş ancak zirve beklenenden hızlı şekilde ve anlaşmasız olarak sona ermişti. Trump, Kim ile görüşmesine ilişkin, “Onlar yaptırımların tamamen kaldırılmasını istedi. Biz ise bunu yapmaya niyetli değildik. Bu nedenle anlaşamadık.” değerlendirmesinde bulunmuştu.

(UHA) Uluslararası Haber Ajansı / KORE, Euronews

Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur Türkeli 24.08.1989 yılında Almanya'nın başkenti Berlin kentinde dünyaya geldi. Liseye kadar Almanya'da okudu. 2009-2013 yılları arasında Lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi'nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde Uluslararası İlişkiler bölümünde gerçekleştirdi. 2014-2017 yılları arasında Yüksek Lisans eğitimini Almanya'nın Nürnberg kentinde Friedrich-Alexander-Üniversitesi'nin Beşeri/Sosyal Bilimler ve Teoloji Fakültesi'nde uzmanlık alanı olarak Siyaset Bilimini seçtiği Ortadoğu Çalışmaları bölümünde tamamladı. Çeşitli kuruluşlarda mesleğiyle ilgili staj ve çalışma imkanı buldu. NSU terör örgütüyle ilgili yaptığı, haber ve araştırmaları birçok medyada yayınlandı. Bir dönem T.C Berlin Büyükelçiliği'nde de staj yaptı. Anadil seviyesinde Almanca ve iyi derecede İngilizce biliyor.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir