Bilim-Technology

“Kuzey Kore’nin 2017’deki nükleer denemesi halen depremleri tetikliyor”

Kuzey Kore’nin 2017 yılının Eylül ayında yer altında yaptığı nükleer denemenin çok şiddetli olmasından dolayı hala depremlere sebep olduğu bildirildi.

Mustafa Kemal ATATÜRKGüney Kore Meteoroloji Dairesi (KMA) bugün Kuzey Kore’nin Kuzey Hamgyong kentinde meydana gelen 2.8 büyüklüğündeki yer sarsıntısını, 16 ay önceki nükleer denemenin tetiklediğini duyurdu.

Eylül 2017’deki nükleer bomba testi, Kuzey Kore’nin altıncı denemesiydi.

“Hiroşima’ya atılan atom bombasından 10 kat daha güçlü”

Japonya Savunma Bakanlığı, nükleer denemenin, 160 kiloton enerji açığa çıkararak 6.3 büyüklüğünde bir depreme neden olduğunu açıklamıştı. Uzmanlar, bu patlamanın şiddetinin 1945’te Hiroşima’ya atılan atom bombasınınkinden 10 kat daha güçlü olduğunu söylemişti.

Güney Koreli yetkililer, bugün kaydedilen sarsıntısının yerin 12 kilometre altında meydana geldiğini ve merkezinin ülkenin yeri bilinen tek nükleer deneme sahası olan Punggye-ri’ye 11 kiometre mesafede olduğunu açıkladı.

Kuzey Kore, nükleer denemeden sonra test sahasını uluslararası medyayı davet ederek kapatmıştı. Tesiste, nükleer denemeler için kullanılan üç tünelin girişiyle gözlem kuleleri, bir dökümhane ve personel konutları imha edilmişti.

KAYNAK : BBC, UHA HABER

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir