Ekonomi

Kuyumcular haziran ayını bekliyor

Seksenler_2019 banner

UHA HABER / Koronavirüs önlemleri kapsamında düğün salonlarının kapatılması, nikahlara oldukça sınırlı kişinin katılabilmesi altın piyasalarını da olumsuz etkiledi. Kuyumcular fırsatçılara karşı uyarıyor, haziranda normalleşme bekliyor.

TRT Haber : Sertaç Aksan

Türkiye’de koronavirüs salgınının yayım hızını düşürmek ve mümkün olan en az sayıda vaka sayısıyla süreci atlatabilmek için yoğun önlemler alındı, alınmaya da devam ediyor.

Bu kapsamda düğün salonları ikinci bir izne kadar kapatılmış, nikah törenlerinde ise genellikle gelin-damat ve şahitler dışında kimse alınmaması kararı uygulanmıştı.

İhracatta ilk sırada

Türkiye’de düğün demek hiç şüphesiz bilezik, altın set, mücevher, çeyrek ve yarım altın demek. Peki koronavirüs ve ardından yaşananlar sektörü nasıl etkiledi?
İstanbul Kuyumcular Odası Başkanı Mustafa Atayık bu soruya yanıt vermeden önce Türk kuyumculuk sektörünün 6 bin yıllık köklü bir geçmişe sahip, dinamik bir meslek olduğunu hatırlattı.

İstanbul Kuyumcular Odası Başkanı Mustafa Atayık. Foto: AA

[İstanbul Kuyumcular Odası Başkanı Mustafa Atayık. Foto: AA]

Virüsün ardından sektör olumsuz etkilendi

Sektörün 2020 yılının 1 Ocak- 15 Mart tarihleri arasında dünyadaki tüm olumsuz havaya rağmen ihracatını yüzde 32 ile en fazla artıran meslek kolu olmayı başardığını anlatan Atayık, şunları söyledi:

“Koronavirüs nedeniyle evlilik hazırlığı yapan ve Ramazan gelmeden dünyaevine girmek isteyen binlerce çift, bu mutluluklarını ertelemek zorunda kaldı. Virüs önlemleri nedeniyle düğünlere geçici süre yasak gelmesi kuyumculuk sektörünü negatif yönde etkiledi. Hayatı durma noktasına getiren virüs tehdidine rağmen altın arzında hiçbir sıkıntımız yok. Sektörümüz, altın takı, mücevher, gümüş takı ve gümüş eşya kategorilerinde çok önemli bir stoka sahip.”

Fırsatçılara prim vermeyin

İstanbul Kuyumcular Odası Başkanı Mustafa Atayık, Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğüyle sürekli iletişim halinde olduklarını belirterek, “Cumhuriyet altınları talepleri hızla karşılanarak piyasaya sunuluyor. Rafineri firmalarımız da her şartta vatandaşlarımızın gram ve külçe taleplerine cevap verecek yetkinliğe sahip. Bu nedenle vatandaşlarımızın piyasada asılsız söylemlerle fırsatçılık yapanlara prim vermemelerini rica ediyoruz” dedi.

Sektör hazirandan umutlu

Türkiye’de kuyumcu mağazası sayısının 40 bini bulduğunu anlatan Atayık, sözlerini şöyle tamamladı:

“Biz, bugüne değil, yakın geleceğe, tünelin ucunda bizi bekleyen büyük fırsatlara odaklanılması gerektiğine inanıyoruz. Altın ve kuyumculuk, geçmiş dönemlerde olduğu gibi virüs zamanlarında da ‘can simidi’ işlevini görecek.

Uzmanların koronavirüs öngörülerinde en geç haziran ayında yavaşlama bekleniyor ki, bu gerçekleşirse yaz düğünleri planladığı gibi yapılacak ve altın takı alışverişi devam edecek.”

[UHA Haber Ajansı, 26 Mart 2020]

Benim Adım Melek banner

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir