Enerji

Kuveyt, Petrol ve Gaz Projelerine 500 Milyar Dolar Yatırım Yapacak

OPEC üyesi Kuveyt’in en üst düzey yetkilisi Çarşamba günü yaptığı açıklamada, petrol ve gaz üretimini ve rafine kapasitesini artırmak için 2040 yılına kadar yarım trilyon dolardan fazla harcama yapmayı planladıklarını açıkladı.

Devlet tarafından işletilen Kuveyt Petrolleri A.Ş. (KPC) Genel Sekreteri Nezar el-Adasani, firmanın 2040 yılına kadar petrol üretimini günde 4.75 milyon varille gerçekleştirecek bir dizi büyük projeyi hayata geçirmeyi planladığını söyledi. Nezar el-Adasani: Bu hedeflere ulaşmak için KPC önümüzdeki beş yıl içinde 114 milyar dolarlık harcama yapmayı ve 2040’tan da 394 milyar doların üzerinde bir harcama yapmayı planlıyoruz” dedi.

Adasani, şirketin günde sadece 200 milyon metre küpten 2040 yılına kadar günde 2,5 milyar metreküp doğal gaz üretimini artırmayı planladığını söyledi.

Kuveyt ayrıca ham petrol ile birlikte üretilen yaklaşık 1.2 milyar kübik ayaklı birleşik gaz üretmektedir. Kuveyt’teki devlet gelirlerinin yaklaşık yüzde 90’ı petrol kaynaklı.

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir