Ekonomi

KSO Başkanı Zeytinoğlu, Sanayi Üretim Endeksini Değerlendirdi

KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Sanayi Üretim Endeksi konusunda (TÜHA) Türkuaz Haber Ajansı’na değerlendirmede bulundu.

konak_drAyhan Zeytinoğlu, TÜİK tarafından açıklanan ağustos ayı sanayi üretim endeksinin aylık yüzde 1.1 gerilerken bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 1.7 arttığını açıkladı.

Sanayi üretim endeksi verisini değerlendiren KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Döviz kurlarındaki dalgalanmanın yansımasının üretimde hissedilmeye başladığını ve üretimde tahminler doğrultusunda beklenen yavaşlama olduğunu söyledi.

Ayhan Zeytinoğlu, “Bu bir süreç ve dolayısıyla kur dalgalanmasıyla yaşanan belirsizlik döneminde üretim yavaşlamasının normal olduğunu düşünüyoruz. Bunun yanında bayram tatilinin de etkisiyle aylık bazda üretim kaybına rağmen yıllık yüzde 1.7’lik artışı olumlu değerlendiriyoruz.” dedi.

Üçüncü çeyreğe ilişkin verilerin tamamlanmaya başladığını söyleyen Zeytinoğlu, Sanayi üretiminin ülke büyümesinin önemli göstergelerinden biri olduğunu hatırlatarak, “Kurlardaki dalgalanmanın etkisiyle yaşanan üretimdeki yavaşlamanın üçüncü çeyrek büyüme rakamını da aşağı çekeceğini düşünüyoruz. Ancak enflasyonla mücadele programı gibi alınan tedbirlerin ve sanayici ile devlet birlikteliğinin meyveleri alınmaya başlandığında, büyümede de tekrar beklenen oranlara dönülebileceğini düşünüyoruz.” diye ifade etti.

KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, eylül ayında yüksek seviyede gerçekleşen ihracatın, sanayi üretimine de olumlu yansıyacağını kaydetti.

KOCAELİ, UHA HABER

Bu haberi paylaşınız!

Kalk Gidelim Başlıyor!

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir